top of page

AKTUALIZACJA 27.04.2024

  • Facebook
  • YouTube

ZAKOŃCZENIE 2022 ROKU PAŃSKIEGO

31.12.2022

NABOŻEŃSTWO

Koniec roku kalendarzowego to czas podsumowań. W naszej świątyni w związku z tym odbyło się

Nabożeństwo Dziękczynno-błagalne i Msza św. ze sprawozdaniem ż życia parafii w mijającym 2022 roku.

31 grudnia, około godziny 17:30, rozpoczęło się Nabożeństwo Dziękczynno-błagalne, na zakończenie mijającego roku. Nabożeństwo poprowadził ks. Proboszcz Tadeusz Weber. Odbyła się także, procesja Eucharystyczna wewnątrz świątyni. Zachęcamy do modlitwy wraz z tym nagraniem.

Relacja ze Mszy świętej o godz. 18:00

31 grudnia o godz. 18:00, odbyła się Msza święta podczas, której ks. Proboszcz Tadeusz Weber zdał sprawozdanie z mijającego roku.

Msza św. była sprawowana już z Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki.

Celebrans rozpoczął homilię od Słowa Bożego a później zdał sprawozdanie z życia parafii w 2022 roku.

Wigilia Uroczystości Świętej Bożej Rodzicielki, Boża Rodzicielka to ta której Bóg ofiarował największy skarb, Jezusa, który począł się pod sercem Maryi.

Czas jest darem Pana Boga, czas tego świata, naszego życia i naszych bliskich. Zadajemy sobie pytanie co przyniósł nam ten rok. Globalnie to był trudny rok. Naznaczony wojną, cierpieniem, uchodźcami. To miało wpływ na nasze życie i patrzenie na codzienność. Życie parafii było naznaczone jeszcze skutkami pandemii, chodź obostrzenia zostały zniesione, to tak wielu parafian nie powróciło do naszego kościoła. Frekwencja jest wyczuwalna, jest nas mniej. Pomimo życie parafialne trwa, rozwija się. Jeśli chodzi o dane statystyczne w roku mijającym 2022, chrztów św. było 85 a rok wcześniej 73, ale to może przez rok covidu. Małżeństwo zawarło 12 par, a rok wcześniej 6 ślubów, ale to też skutki pandemii . Pogrzebów było 101, a rok wcześniej 115. Ze spraw materialnych, nie było jakiś wielkich inwestycji. Parę drobnych rzeczy zostało poprawionych, takich jak wejście do dolnego kościoła, ponieważ wchodziła wilgoć. Naprawiono wentylację w dolnym kościele. Dom parafialny udało się docieplić, aby były mniejsze straty ciepła, ponieważ wcześniej skutkowało to dużymi rachunkami. Decyzją Rady Parafialnej ,wystąpiono o dofinasowanie fotowoltaiki, by płacić nie co mniej. Zależy mi aby nasza świątynia wyglądała jak najpiękniej, dlatego też trzeba poprawić oświetlenie. W nadchodzącym roku, będziemy przeżywać wizytację. Ale do tego będziemy się przygotowywać. Cieszy mnie, że udało się nam zorganizować Festyn parafialny dzięki czemu zaangażowało się wiele osób, a wspólnoty parafii bardziej się ożywiły. Zapraszamy do wielu wspólnot aby aktywniej uczestniczyć w życiu parafii. Dziękuję za waszą obecność, świadectwo wiary, za wsparcie i ofiary materialne na rzecz tej parafii. Za to wszystko bardzo, bardzo Wam dziękuję. Bóg zapłać.

 

Na uwielbienie zabrzmiało Te Deum, w którego śpiew włączyli się zgromadzeni na Liturgii.

UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO 25.12.2022

WYSTRÓJ ŚWIĄTYNI 

MSZA ŚWIĘTA PASTERSKA

Równo o północy 25 grudnia, rozpoczęła się Msza święta - Pasterka. W świątyni rozbrzmiała kolęda Wśród nocnej ciszy a w uroczystej procesji ks. Proboszcz złożył figurkę dzieciątka Jezus w żłóbku. Mszę św. w koncelebrze ks. Proboszcza, odprawił ks. Maciej Chodowski. Na początku liturgii wierni usłyszeli : Przedziwny blask rozprasza ciemności tej nocy. Siostry i bracia, zwiastuję wam radość wielką oto narodził się nasz Zbawiciel Mesjasz Pan. Tej nocy rozbrzmiała Ewangelia o narodzeniu Jezusa. Homilię wygłosił ks. Tadeusz Weber - nasz Proboszcz.

Przeżywiliśmy dziś wieczorem wielką chwilę, przy stole, wśród najbliższych, łamaliśmy się opłatkiem składając sobie życzenia. Dlaczego tak czyniliśmy.

Bo to kolejne Boże Narodzenie w naszym życiu. Dziś z potrzeby serca przyszliśmy do świątyni. Ewangelia tej nocy mówi nam w jakich okolicznościach urodził się nasz Zbawiciel. Dziś Jezus przychodzi do naszego niedoskonałego świata, który się tak zmienił przez ostatni rok. Wciąż trwała pandemia, wybuchła wojna

na Ukrainie. Ta wojna dotyka każdego z nas. Są wśród nas ci, którzy uciekali przed wojną i znaleźli schronienie wśród nas i to jest promień nadziei, że ta wojna wyzwoliła w nas to co najlepsze. Może to jest powód by Panu Bogu podziękować, że dzięki temu obudziło się wśród nas tyle dobra. Jezus przychodzi do naszego świata, aby dać radość, pokój i nadzieję że jednak Bóg jest silniejszy niż wszelkie zło które, próbuje ten świat ogarnąć i zniszczyć.

Bóg przychodzi by dać nam nową siłę i nas przemieniać, prowadzić.

Relacja ze Mszy świętej o godz. 11:00

O godz. 11:00, Mszę św. odprawił i homilię wygłosił ks. Maciej Chodowski. Przypominamy sobie wydarzenie, które nierozerwalnie jest związane z odkupieniem człowieka. Jezus, który zbawia świat, najpierw musi się stać jednym z nas. Chcemy przyjrzeć się tej tajemnicy i zobaczyć jak wygląda nasza wiara od ostatniego Bożego Narodzenia. Ewangelia w ciągu dnia, mówi nam o Słowie. W pierwszy dzień Bożego Narodzenia czytamy bardzo ważny dla nas tekst, prolog Janowy. Tam głęboko wytłumaczone jest co dzieje się przez wcielenie Jezusa. Warto w tym czasie przemyśleć i uporządkować w co wierzymy i jak wierzymy. Tajemnica wcielenia, Bóg który staje się człowiekiem. Imię Jezus znaczy Bóg zbawia . Po co Jezus przyszedł na świat. Przyszedł w ciele aby nas zbawić, aby wyprosić i wyjednać nam życie bez grzechu. Tam gdzie nie ma Boga eskaluje się wciąż grzech. Czy ja przyjmę Boga, który przychodzi, który daje się nam przez wcielenie. Wiara polega na uznaniu imienia Jezus, Boga który nas zbawia i odkupuje i wszystko co za tym idzie.

REKOLEKCJE ADWENTOWE - DZIEŃ TRZECI

11.12.2022

Relacja ze Mszy świętej  o 9:30

W Trzecią Niedzielę Adwentu przeżywaliśmy ostatni dzień parafialnych rekolekcji Adwentowych. 

 Ksiądz rekolekcjonista tego dnia mówił radości. W nauce usłyszeć można było: W świetle zachęty, którą nam zostawił św. Paweł Apostoł, chcemy podczas tych rekolekcyjnych ćwiczeń przezwyciężyć zło dobrem. W dzisiejszej Liturgii Słowa występuje wiele słów, które z radością się kojarzą albo, które wyrażają radość.

W życiu mamy wiele sytuacji, w których odczuwamy smutek. wszystko widzimy w czarnych kolorach. Jak to przezwyciężyć? Czy powodem radości nie może być przyjmowanie rozgrzeszenia? Czy radością nie jest dla mnie przyjmowanie Pana Jezusa w Komunii św. Czy radością nie powinno być gdy czymś dzielę się z drugim człowiekiem. Powinniśmy się dzielić Tym, który jest źródłem naszej radości. Ja tobie, życzę doświadczenia zwycięstwa, przezwyciężenia zła, dobra nad złem,

Pana Jezusa nad szatanem. Życia nad śmiercią, łaski nad grzechem. Dzielmy się Tym, który jest źródłem naszej radości.

Msza święta  z udziałem dzieci

Z racji rekolekcji w naszej parafii podczas Mszy św. o godz. 11:00, homilię wygłosił ks. Rekolekcjonista. Kaznodzieja zaprosił dzieci bliżej ołtarza, aby aktywnie mogły uczestniczyć w nauce. Czytania mszalne mówiły dziś dużo o radości. O tą radość właśnie pytał dzieci kapłan. Padało wiele odpowiedzi.

Mszy towarzyszyła nasza parafialna schola. Zapraszamy do wysłuchania nauki. Nie tylko dla dzieci.

KIERMASZ ŚWIĄTECZNY

Przy wyjściu z kościoła, można było zakupić stroiki świąteczne oraz sianko na stół wigilijny.

Dochód ze sprzedaży będzie przeznaczony na wakacyjny wyjazd dzieci i młodzieży z naszej parafii. 

REKOLEKCJE ADWENTOWE - DZIEŃ DRUGI

10.12.2022

Przeżywaliśmy dziś drugi dzień parafialnych rekolekcji adwentowych głoszonych przez ks. Tomasza Falaka.

Dzisiejszy dzień by przede wszystkim dniem spowiedzi. Kapłani oczekiwali na penitentów podczas Mszy świętych i od godz. 16:00.

 

W nauce rekolekcyjnej dziś pochyliliśmy się na odnowieniu relacji międzyludzkich.

Kilka słów z głoszonego Słowa przez ks. Tomasza Falaka. W kontekście dzisiejszych słów wydobytych z Liturgii Słowa pochylamy się dziś na odnowieniu relacji. Co mamy naprawić, co odnowić . Zwrócić serce Ojca do syna. Z tego wydobywamy trzy aspekty. Zadbać o zgodę w rodzinie, o odnowienie relacji.

Zbliżające się święta są idealną okazją do tego aby kogoś przeprosić aby prosić o przebaczenie. Niech wigilia będzie ostatecznym terminem kiedy tego dokonamy. Zwróćmy serca do bliskich, dokonajmy odnowienia relacji. Po drugie odpowiedzialność za członków rodziny, wielopokoleniowy wymiar.

Ks. kaznodzieja podaje tu przykłady z życia wzięte. Trzeci wymiar to poświęcić czas. I tu padają kolejne przykłady kapłana. Dobrze by było, gdyby świąteczny stół nas jednoczył ale nie tylko na czas posiłku. Jak przeżywać wspólnotę rodziny przy stole. Nie ma to tylko wymiaru wielopokoleniowego, ale też wymiar religijny. Winniśmy wziąć odpowiedzialność za przyszłość rodziny i świata względem wiary.

Cierpienie jakie może nas spotkać łączmy z krzyżem Jezusa. Nie bójmy się tego cierpienia ono jest wpisane w nasze zbawienie. 

REKOLEKCJE ADWENTOWE - DZIEŃ PIERWSZY

09.12.2022

Msza święta wieczorna

9 grudnia rozpoczęły się w naszej świątyni, trzydniowe rekolekcje adwentowe, głoszone przez ks. Tomasza Falaka. W nauce rekolekcyjnej usłyszeć można było: Nie daj się zwyciężyć złu, lecz zło dobrem zwyciężaj. Pawłowe przesłanie z listu do Rzymian czynimy tematem głównym naszych trzydniowych zamyśleń  nad Słowem Bożym. Słowo w czyn zamienione.  Podobnie w życiu Matki Bożej Słowa Boga są urzeczywistnione.  To dzięki Niej, Słowo Boga stało się ciałem. Rekolekcjonista mówił dalej o podejściu do Boga nas samych. Nasze narzekania..  Przezwyciężać zło to nie tylko mówić dobre słowa. głosić dobrą nowiną. to również pełnić uczynki miłości. Uczynki, które są owocem mądrości Bożej. My pełniąc uczynki miłości i sprawiedliwości, mądrości mamy udział w dziele Boga.  Bóg przez nas działa. Zachęcamy do wysłuchania nauki.

Msza święta Roratnia z udziałem dzieci.

W Adwencie od poniedziałku do piątku, o godz. 17:00, odbywa się Msza święta Roratnia z udziałem dzieci. Dziś w związku rekolekcjami, najpierw kilka słów powiedział ksiądz Rekolekcjonista do dzieci a następnie zwrócił się do dorosłych. Poniżej kilka zdjęć z dzisiejszej Mszy św.

PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA

03.12.2022

Dziś odbyło się kolejne nabożeństwo z okazji I soboty miesiąca. Jak co miesiąc, po mszy św. o g. 18:00 wspólnie czciliśmy Matkę Bożą

w nabożeństwie do Niepokalanego Serca Maryi. W ramach nabożeństwa odmówiliśmy różaniec, była też medytacja.

Modlitwa była poświęcona tajemnicy Bożego Narodzenia i osobami, które doprowadziły nas do wiary.

Zakończyliśmy wspólnym uwielbieniem Boga. W trakcie każdy mógł przedstawić swoje intencje. 

ZDJĘCIA I TEKST A.W.

NIEDZIELA JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA

20.11.2022

Niedziela Chrystusa Króla to ostatnia niedziela roku liturgicznego. Kolejna niedziela rozpocznie kolejny już rok liturgiczny, który zawsze zaczyna się I niedzielą Adwentu. Tą dzisiejszą niedzielą głosimy, że Jezus jest Panem i Królem. Jego Królestwo nie podlega ziemskim regułom i zasadom. Chrystus chce ażeby nie tylko wyznawać Go jako Króla ale i słuchać Jego słowa aby nasze życie przeniknięte było miłością.

RELACJA ZE MSZY ŚW. O GODZ. 9:30

Mszę św. odprawił i homilię wygłosił  ks. Henryk Krzosek. Powiedział w niej: Poprzez zgiełk tego świata nasze serca są zranione, trudno nam siebie odnaleźć. Króluj nam Chryste, króluj w moim sercu w moim domu, Ojczyźnie. Niech dzisiejsza uroczystość przynosi nam pokój. Mówmy do Chrystusa - Króluj nam Chryste. Bądź w moim sercu i usłyszmy ten wewnętrzny głos. Dziś będziesz ze mną w raju. Jeśli tylko będziesz się do mnie odnosił. Nie tylko po życiu doczesnym, ale tu i teraz i niech ta refleksja towarzyszy nam wszystkim w przeżywaniu dzisiejszej uroczystości.

RELACJA ZE MSZY ŚW. Z UDZIAŁEM DZIECI

Podczas Mszy św. o godz. 11:00, ks. Maciej wraz z dziećmi poprowadził homilię. Powiedział: Jezus jest Królem, ale w taki inny sposób. Zaprosił dzieci bliżej ołtarza i pokazując na krzyż, zadawał dzieciom pytania. Miłość zwycięża, wskazał na krzyż Jezusa. Dzięki Jezusowi, możemy żyć pełnią życia już tu na ziemi.

Mszy św. towarzyszyła nasza parafialna schola, którą swym śpiewem ubogaciła modlitwę.

WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH 02.11.2022

2 listopada Kościół obchodził Wspomnienie Wszystkich Wiernych Zmarłych czyli Dzień Zaduszny.

Od wielu, wielu już lat, tego dnia o godz. 16:00, gromadzą się w naszej świątyni członkowie Łódzkiej Rodziny Katyńskiej, by modlić się za poległych na wschodzie w 1940 roku. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił

ks. prałat Tadeusz Weber, który współpracuje z tą grupą. W homilii celebrans przypomniał o tym jak nierozerwalne związana jest ta świątynia z tym miejscem, które nazwane jest Pomnikiem Katyńskim, przy placu Ofiar Katynia. Mówił dalej: chcemy dziś modlić się za poległych aby Pan dał im jedno z tych miejsc, każdemu z nich,

tam w Domu Ojca. Modlić się, także za potomków tych, którzy już odeszli z tego świata. Mówił także, o tym aby przekazywać tą prawdę następnym pokoleniom, aby pamięć o zabitych na nieludzkiej ziemi przez NkWD nigdy nie została zapomniana. Na zakończenie Eucharystii jedna z członkiń Rodziny Katyńskiej, powiedziała kilka słów

o obecnej sytuacji miejsc, gdzie obecnie trwa wojna a także, o wielu wydarzeniach, które przez lata miały miejsce tam, na ziemi obecnie Ukraińskiej. Po Mszy św. Rodzina Katyńska wraz z księdzem Tadeuszem Weberem, zgromadzili się pod pomnikiem, aby jeszcze tam modlić się za poległych i aby zapalić znicze i powspominać.

Msza św. w intencji Ofiar Katynia 1940 roku.

Procesja z Wypominkami

Tego dnia szczególnie pochylamy się nad duszami, które w czyśćcu oczekują na wejście do nieba a nasza modlitwa przyczynia się do ich rychlejszego przebywania z Bogiem w Ojczyźnie Wiecznej. Tego dnia, w naszej świątyni rano i popołudniu odbyły się procesje z wypominkami. Przy każdej stacji modlono się ogólnie za różne dusze oraz za zmarłych, których nazwiska podali najbliżsi i znajomi. Nabożeństwo odprawili nasi kapłani.

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA 

Msza św. w intencji ks. Proboszcza Tadeusza Webera

23.10.2022

W XXX niedzielę zwykłą podczas Mszy św. o godz. 11:00,

parafia nasza modliła się w intencji ks. Proboszcza 

 z racji zbliżających się Jego imienin.  

Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił ks. Maciej Chodowski.

Asysta na te okoliczność wystawiła sztandary.

Pod koniec Eucharystii, w imieniu wikariuszy ks. Henryk Krzosek,

złożył Czcigodnemu Solenizantowi życzenia imieninowe. Po nim życzenia złożyli przedstawiciele grup i wspólnot parafii oraz indywidualni wierni.

Ks. Proboszcz z wielkim wzruszeniem przyjmował życzenia a na zakończenie serdecznie podziękował za wszelkie dobro płynące z serc parafian. Mszy św. towarzyszyła nasza schola "FIAT".

Pouczająca homilia z udziałem dzieci ks. Macieja Chodowskiego.

Faryzeusz i celnik. Dwie postaci z dzisiejszej Ewangelii.

Czy prowadzę z Bogiem monolog czy dialog.

Jaka jest prawidłowa postawa relacji z Bogiem.

Zachęcamy nie tylko dzieci do wysłuchania nauki.

KAWIARENKA 23.10.2022

W każdą niedzielę po Mszy św. o godz. 11:00, zapraszamy do dolnego kościoła na pyszną kawę i znakomitą herbatę. Do tego coś słodkiego..

Spotkania w kawiarence to idealna okazja to bliższego poznania siebie jako rodziny parafialnej. 

XXIX NIEDZIELA ZWYKŁA - XXII Dzień Papieski

16.10.2022

Przeżywaliśmy dziś XXII Dzień Papieski. W związku z tym, można

było złożyć ofiarę do puszki na fundację „Dzieło Nowego Tysiąclecia” oraz nabyć „kremówkę papieską” w kruchcie naszej świątyni. Serdecznie dziękujemy.

XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA

02.10.2022

Film przedstawia relację z procesji do pięciu ołtarzy. W XXVII niedzielę zwykłą odbyła się z związku ze zbliżającym się Świętem Matki Bożej Różańcowej, uroczysta procesja do pięciu ołtarzy. Podczas procesji rozważane były chwalebne tajemnice różańca świętego. Wierni modlili się szczególnie za pokój na świecie a przede wszystkim na Ukrainie. Przy każdym ołtarzu odczytane zostało krótkie rozważanie z daną tajemnicą i odmówiony dziesiątek różańca. Zachęcamy do wspólnej modlitwy z tym filmem.

PROCESJA RÓŻAŃCOWA DO PIĘCIU OŁTARZY

2 października, w XXVII niedzielę zwykłą, o godz. 18:00, odbyła się Msza święta w intencji członków Żywego Różańca. Mszę św. celebrował ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii.

 

W homilii, powiedział w nawiązaniu do Ewangelii, o dzisiejszym podejściu do wiary i kościoła, zaczynając od sakramentu chrztu św. Potrzebujemy gromadzić się na Eucharystii, słuchać Słowa Bożego i posilać się Ciałem Jezusa umacniając naszą wiarą. Dziękujmy dziś naszym rodzicom i dziadkom za ten dar wiary, który nam przekazali.

Życie przynosi wiele zawirowań, wiele prób, pomimo to prośmy dziś by łaska wiary trwała w naszych sercach, byśmy dzięki Bożemu wsparciu, Bożej mocy, pokonywali wszystkie załamania, pokusy i wychodzili zwycięsko i wytrwali w naszej wierzy do końca naszego życia.

 

Na ofiarowanie członkowie wspólnoty Żywego Różańca, złożyli na ręce ks. Proboszcza dary ofiarne.

 

Na zakończenie Mszy św. celebrans zachęcił zgormadzonych do modlitwy różańcowej szczególnie w tym miesiącu. Zaprosił także, do wstąpienia do Koła Żywego Różańca w naszej parafii,

co można uczynić, w III niedziele miesiąca, przychodząc do dolnego kościoła na godz. 16:00. Wtedy to odbywa się spotkanie formacyjne i wymiana tajemnic. 02.10.2022

Relacja ze Mszy św. w intencji członków Żywego Różańca

MSZA ŚW. DZIĘKCZYNNA ZA DAR 97 PIESZEJ PIEGRZYMKI ŁÓDZKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ.

27.08.2022

27 sierpnia, o godz. 18:00, odbyła się Msza św. dziękczynna za dar 97 Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę.

Mszy św. przewodniczył kierownik pielgrzymki ks. Łukasz Tarnawski w koncelebrze z kilkoma kapłanami.

Na wspólne dziękczynienie przybyli pielgrzymi, wraz z rodzinami,

a chór pielgrzymkowy ubogacił przepięknym śpiewem całą Liturgię.

Na początku ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii, powitał zgromadzonych wyrażając swą radość z goszczenia pielgrzymów, podziwiając ich trud i oddanie się Maryi.

 

Homilię wygłosił ks. Paweł Bogusz a nawiązał w niej do odczytanej wcześniej Ewangelii. Powiedział: czy dzisiejsza Ewangelia kojarzy się nam z pielgrzymką. Czy otrzymaliśmy coś od nieznajomego podczas niej. Jak się odwdzięczyć takiej osobie.

Podczas homilii ksiądz kaznodzieja porównywał wielokrotnie sytuacje z pielgrzymki z dzisiejszą Ewangelią. potrzebujemy siebie

na naszej wspólnej drodze. Zakończył słowami, powiedzenia: jeśli chcesz iść szybko idź sam, jeśli chcesz zajść daleko idź z kimś. Potrzebujemy iść bardzo daleko, gdyż Pan Bóg ma co do nas duże i poważne plany. Na koniec Mszy św. ks. kierownik pielgrzymki podziękował poszczególnym osobom jak i służbom zaangażowanym w tegoroczne pielgrzymowanie do tronu Pani Jasnogórskiej.

RELACJA ZE MSZY ŚW.

ROZPOCZĘCIE 97 PIESZEJ PIEGRZYMKI ŁÓDZKIEJ NA JASNĄ GÓRĘ.

21.08.2022

21 sierpnia Mszą św. o godz. 6:00 w Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej, rozpoczęła się 97 Piesza Pielgrzymka Łódzka na Jasną Górę. Mszy św. przewodniczył ks. Abp Grzegorz Ryś - metropolita łódzki, wraz z ks. Biskupem Markiem Marczakiem w koncelebrze ponad 20 kapłanów. Na Eucharystię przybyli nie tylko pielgrzymi, ale i wierni, którzy zapragnęli wraz z nimi modlić się i odprowadzić na pielgrzymi szlak. Bogactwem pielgrzymki, jest co roku, grupa duchowa, która łączący się w modlitwie pozostając w swoich domach. Na początku kilka słów do zgromadzonych powiedział ks. Proboszcz tut. parafii, wyrażając swą wielką radość, z goszczenia tak licznych wiernych pragnących iść do tronu Pani Jasnogórskiej. 

RELACJA ZE MSZY ŚW.

HOMLIA ABP GRZEGORZA RYSIA

Homilię wygłosił metropolita łódzki. Powiedział: dzisiejsza Ewangelia pokazuje Pana Jezusa w drodze, jest więc dla nas opatrznościowa, którzy ruszamy w drogę.

Jezus jest w drodze do Jerozolimy, do krzyża. Abp Ryś, zadał pytanie; czy znamy takiego Jezusa? Czy go rozpoznajemy? Czy ją znamy? Czy znamy twarz, siostry i brata, konkretnie jakiegoś bezdomnego? Czy znamy twarz Jezusa, który jest chory? Czy znamy twarz człowieka, który jest chory. Kiedy ostatni raz byliśmy u niego.

O wiele osób pytał metropolita. Takich pytań może być wiele. Jezus idzie z nami w naszej drodze, każdy z nas przeżył chociaż raz drogę do Jerozolimy. Jezus idzie z nami,

daje nadzieję, cel w życiu i zmienia je, nadając mu sens. W drodze tworzą się relacje, Jezus wędrował przez wsie i miasta i nauczał, odbywając swą podróż do Jerozolimy. Patrzymy na Jego podróż do Jerozolimy i wystarczy na Jego obraz przed oczami, żeby się tego uczyć. Patrząc na Jego drogę, to to porządkuje moje życie, moje wartości, moje wybory. Pójście z Jezusem w tą drogę wprowadza w moje życie dyscyplinę, On nas uczy przez samo to Kim jest. Kim jest w drodze. Zakończył homilię, mówiąc: takie jest otwierające Słowo Boże, niech na nas dzieje.

Pod koniec Mszy św. ks. Łukasz Tarnawski, kierownik pielgrzymi, przedstawił plan pielgrzymi i wyjścia poszczególnych grup.

Po Mszy św. pielgrzymi, mogli się posilić i zebrać fizyczne siły by ruszyć w wspólną drogę.

Hasło tegorocznej pielgrzymki to " WSPÓLNA DROGA". We wspólną drogę wyruszyło ponad 1500 pielgrzymów a wśród nich nawet wierni z Ukrainy. Wśród wszystkich pielgrzymów odliczyła się liczna grupa kapłanów i sióstr zakonnych. Pierwsza grupa to grupa rodzinna, ogólna. Bardzo silna grupa, w której przewodników zostało aż trzech. Ks. Jan Czekalski, ks. Paweł Pęczek i ks. Marcin Wojtasik. Grupa druga - zakonna, prezentująca trzy zakony, Ojciec Wojciech Dec - paulini, Ojciec Sławek Denderski- franciszkanie, Ojciec Zbigniew Ziętek - klaretyni. Grupa trzecia - akademicka, ks. Piotr Tarabasz, grupa czwarta - młodzieżowa, ks. Paweł Bogusz, grupa piąta - ciszy i słuchania, ks. Marcin Pietrzyk, grupa szósta - ks. Bogumił Kucyk, grupa siódma, dołączy wieczorem w Wadlewie. Ks. Kierownik, już na początku podziękował kapłanom za ich zaangażowanie i pragnienie prowadzenia nas podczas tych rekolekcji w drodze. Grupa pierwsza - wyruszyła o 7:30, grupa czwarta o 7:40, grupa piąta 7:50, grupa druga o 8:00, grupa trzecia o 8:10 i grupa szósta o 8:20, która co roku pielgrzymowanie rozpoczyna od menueta. Przed wyruszeniem grup, zostali proszeni chętni do niesienia krzyża, numeru grupy, tub i pchania wózków. Wierni na Jasną Górę dotrą 24 sierpnia. Każdego dnia wieczorem, przeżywać będą specjalne nabożeństwa.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY

15.08.2022

W Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, w naszej świątyni przeżywaliśmy Odpust Parafialny. Suma Odpustowa odbyła się o godz. 12:30, a przybyli na nią licznie delegacje pocztów sztandarowych z łódzkich parafii. Mszę św. w koncelebrze, ks. prałata Tadeusza Webera i ks. kanonika Wiesława Potakowskiego, odprawił zaproszony na tą okazję ks. prałat Jarosław Pater - proboszcz parafii Najświętszego Serca Jezusowego z Łodzi Julianowa. Przybyli również kapłani ks. kanonik Wojciech Wołowiec i ks. kanonik Piotr Kosmala. Nie zabrakło też, naszych księży Wikariuszy i Sióstr Sercanek. Na początku Eucharystii słowo zabrał nasz ks. Proboszcz, który powiedział: dziś w szczególny sposób chcemy wysławiać naszą Matkę i Królową , która została z ciałem i duszą wzięta do nieba. To wielkie święto dla Kościoła, ale szczególnie wielka uroczystość dla naszej parafii, która nosi ten szczególny tytuł Matki Boskiej Zwycięskiej i dziś chcemy dziękować Bogu za dar wolności, która została ocalona w 1920. Następnie powitał zgromadzonych na Liturgii, którzy przybyli aby tą uroczystość przeżyć w szczególny sposób. 

W słowie wygłoszonym przez ks. Patera, można było usłyszeć o paryskim kościele, w którym wisi wotum polskich emigrantów, piękna historia, o której warto wspominać. Celebrans mówił dalej o Maryi i radości, jaka musiała panować w niebie, gdy z ciałem i duszą wchodziła do nieba. Nawiązał także, do Cudu nas Wisłą w 1920, dzięki czemu została wybudowana nasza świątynia, wotum wdzięczności za ocalenie. Zakończył kazanie piękną modlitwą do Maryi.

Zachęcamy do wysłuchania słowa wygłoszonego podczas tej Mszy św.

 Po Komunii świętej, odbyło się poświęcenie tegorocznych ziół i kwiatów. Poświęcenie odbywało się pod koniec każdej Eucharystii.

Na nasz odpust parafialny przybyły delegacje asyst z parafii:

- Św. Łukasza Ewangelisty, - NMP Matki Odkupiciela,

- Przemienia Pańskiego, - MB Jasnogórskiej Z WIDZEWA, 

- Podwyższenia Krzyża Świętego, - Świętej Rodziny, - Św. Faustyny Kowalskiej,

- Świętego Józefa z ul. Farnej - Matki Bożej Fatimskiej,

- SW. JANA XXIII I JANA PAWŁA II, - Najśw. Serca Jezusowego Z RETKINI

- Najśw. Eucharystii - Chrystusa Króla, - Św. Anny,

- Matki Bożej Różańcowej ze Stoków, - Św. Urszuli Ledóchowskiej,

- Św. Stanisława Kostki - Św. Mateusza Ewangelisty,

- Najśw. Serca Jezusowego Z JULIANOWA

Ks. Proboszcz podziękował za ich przybycie i zaprosił na wspólną agapę po zakończonej modlitwie.

Uroczystość zwieńczyło wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja wokół świątyni, po której zabrzmiało Te Deum i błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem. Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli w tej uroczystości.

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA I KRWI CHRYSTUSA

16.06.2022

16 czerwca, Kościół obchodził Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Tego dnia w łódzkim Kościele, centralne uroczystości, parafii śródmiejskich, rozpoczęły się w naszej świątyni Mszą św. o godz. 10:00, pod przewodnictwem Abp Grzegorza Rysia, a przy ołtarzu zgromadzili się, proboszczowie trzech łódzkich parafii. Rektor Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi z zarządem, Rektor Seminarium 35+ oraz Misyjnego Seminarium Redemptoris Mater. Eucharystia zgromadziła wiele sióstr zakonnych z różnych zgromadzeń, osoby życia konsekrowanego i wiernych z czterech parafii, które przygotowały ołtarze na uroczystość. Homilię wygłosił metropolita łódzki, który szczególnie podkreślił szacunek do Ciała Pańskiego. Ciała Pańskiego, którym także, jest Kościół, którym są liczni wierni , biedni i bogaci, syci i głodni. Metropolita nawiązał do cudu rozmnożenia chleba z dzisiejszej Ewangelii, zaznaczając, że nie ważne jest ile dałeś, ale że dałeś coś z siebie.

Zachęcamy chodź by do wysłuchania homilii, Abp Grzegorza Rysia. Naprawdę warto.

UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA

PROCESJA 

Około godz. 11:00, wyruszyła z naszej świątyni już po raz trzeci, procesja do czterech ołtarzy, jednocząca cztery łódzkie parafie. Matki Boskiej Zwycięskiej, Najświętszego Imienia Jezusa, Podwyższenia Krzyża Świętego i Św. Stanisława Kostki. Procesji przewodniczył ks. Abp Grzegorz Ryś - metropolita łódzki, który przy każdym ołtarzu powiedział okolicznościowe słowo. Przy pierwszym ołtarzu, usytułowanym na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza i Żeromskiego metropolita wspomniał o kryzysie powołań. O tym, że kapłani nie potrafią dać wam wiary. Mówił dalej: żaden z nas nie potrafi was nawracać. Żaden z nas nie ma władzy nad waszymi sercami, tylko Jezus ma taką władzę. Metropolita opowiedział jedną z wielu historii nawrócenia człowieka, który przypadkowo wszedł do kościoła, gdzie był wystawiony Najświętszy Sakrament. Na koniec poprosił zgromadzonych o modlitwę w intencji powołań, aby w przyszłości może już nie dla nas, ale dla naszych dzieci, miał kto wystawiać Pana Jezusa w monstrancji. Od tego ołtarza, dołączyła do procesji, wspólnota Mocni w Duchu, która ubogaciła ją flagami i śpiewem. Odcinek tej trasy niosąc Najświętszy Sakrament, pokonał ks. Proboszcz Tadeusz Weber. Drugi ołtarz znajdował się na skrzyżowaniu ulic Mickiewicza a Piotrkowska, a przygotowała go parafia Najświętszego Imienia Jezus. Metropolita łódzki, nawiązując do Ewangelii odśpiewanej chwilę wcześniej, powiedział o posłaniu przez Jezusa, apostołów aby szli do ludzi z Dobrą Nowiną. Umocnieni cudem, jakiego doświadczyli, dzieląc się wiarą, gdyż wiara umacnia się, gdy jest przekazywana. Abp Grzegorz, zachęcił zgromadzonych, aby zastanowili się, z kim chcieli by podzielić się wiarą, komu powiedzieć o tym święcie, pełnym radości, wspólnie przeżywanej z Jezusem. Trzeci ołtarz usytułowany był na ulicy Piotrkowskiej w okolicach ulicy Wigury. Przygotowała go parafia Podwyższenia Krzyża Świętego. Arcybiskup przy tym ołtarzu, podkreślił jak rozmawiać z ludźmi, którzy z pewnych względów odchodzą od Jezusa i Kościoła. Słowo Boże, to Ono rozpala serca.

Czwarty ołtarz znajdował się na ulicy Piotrkowskiej, blisko katedry łódzkiej. Przy nim metropolita powiedział o najważniejszym wymiarze Eucharystii. Jest nim jedność i pojednanie. Podkreślił, że prawdziwie przeżywszy Mszę św., nie sposób jest wyjść z niej niepojednanym. Ona buduje jedność między ludźmi. Kaznodzieja poprosił zgromadzonych, aby zastanowili się komu powinni powiedzieć przepraszam, czy wybaczyć, chodź by w sercu, gdy na przykład dzielą nas kilometry. Dodał, że w Duchu jest możliwość przejścia każdej drogi do bliźniego i pojednania. 

Procesja zakończyła się na stopniach Archikatedry, gdzie Abp Grzegorz Ryś udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem i podziękował zgromadzonym za udział w uroczystości i danie świadectwa swojej wiary. Oklaskami podziękował dzieciom sypiącym kwiatki przed Panem Jezusem. Zachęcamy do wysłuchania nauk umieszczonych w tym filmie.

ŚWIĘTO EUCHARYSTII 10-11.06.2022

W piątkowy wieczór o godz. 21:00, rozpoczęło się w naszej świątyni wielkie dziękczynienie za dar Jana Pawła II

i Jego wyjątkową wizytę w naszym mieście Łodzi.

Święto Eucharystii tego roku, zainaugurowała uroczysta Msza święta pod przewodnictwem metropolity łódzkiego,

który przekazał na ręce księży, orędzie jakie ma towarzyszyć w tym czasie wiernym, gromadzącym się na modlitwie.

Nasza parafia, pod przewodnictwem ks. prałata Tadeusza Webera - proboszcza,

rozpoczęła czuwanie Apelem Jasnogórskim, a następnie został odmówiony różaniec.

Do północy, można było po nim trwać na osobistej modlitwie przed Najświętszym Sakramentem.

O północy 11 czerwca 2022 roku, rozpoczęła się Msza święta dziękczynna za dar Jana Pawła II i Jego wizytę w Łodzi. Mszę św. celebrował ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tutejszej parafii, a we Mszy wzięli udział wierni,

którzy przybyli do świątyni pomimo nocy.

ROZPOCZĘCIE CZUWANIA  W NASZEJ ŚWIĄTYNI

W homilii celebrans powiedział kilka słów o św. Janie Pawle II. Przytoczył wspomnienia, jakie pozostały w wielu sercach ludzi z tej pielgrzymki Ojca Świętego na łódzką ziemię. Powiedział: tam na Lublinku,  było wielkie święto Eucharystii,

gdy ponad półtora tysiąca dzieci, po raz pierwszy przyjęło Jezusa w Komunii św.

i wiele jeszcze wyjątkowych spotkań takich jak odwiedzenie robotników w ich pracy,

którzy nie mieli szans na przyjazd na Lublinek.

W drugiej części homilii, zostało odczytane orędzie Papieża Franciszka,  które wygłosił 28 kwietnia b.r.

podczas spotkania z pielgrzymami łódzkimi, którzy przyjechali w dziękczynnej pielgrzymce za Rok Jubileuszowy.

Zachęcamy do obejrzenia i wysłuchania relacji, zwłaszcza Orędzia Ojca Świętego Franciszka. Od rana była możliwość adoracji a o godz. 15:00, została odmówiona Koronka do Bożego Miłosierdzia.

Dziękujemy tym, którzy uczestniczyli w modlitwie w tym czasie.

FESTYN PARAFIALNY

04.06.2022

W sobotę odbył się Piknik Parafialny z okazji Dnia Matki oraz Dnia Dziecka.  Wspólne świętowanie rozpoczęło się Mszą świętą o godz. 11:00. 

 

Było to wspaniałe wydarzenie dla dużych i małych parafian.

Dzięki pracy, zaangażowaniu i kreatywności członków naszego Kościoła, mogliśmy się doskonale bawić korzystając z wielu atrakcji.

Były wyścigi w workach i malowanie kredą, przeciąganie liny i bańki mydlane, które kochają wszyscy.  Ciekawscy mogli zwiedzić wieżę kościelną i na własne oczy zobaczyć jak wyglądają organy.  Niespodzianką była wizyta Ochotniczej Straży Pożarnej. Dzieciaki mogły wypróbować swoich sił w używaniu węża strażackiego oraz zasiąść za kółkiem wozu. Dla dorosłych było również zwiedzanie Izby Pamięci Lotnictwa, która znajduje się w jednej z sali Dolnego Kościoła.

Dodatkowo, można było zdobyć autograf od Adama Widerskiego, autora kryminałów oraz ministranta z naszej parafii.

Całość wydarzenia uświetnił występ naszej Scholii Parafialnej oraz podarunki dla dzieci i kwiaty dla każdej z mam.

 

Oprócz zabawy, na pikniku było również wiele stanowisk gastronomicznych. Można było skosztować potraw z grilla oraz niezawodnej grochówki.  Na deser była kawa serwowana przez baristę oraz pyszne słodkości domowej roboty.  Każda impreza plenerowa  nie może się odbyć bez waty cukrowej,

która była dużą atrakcją dla dzieci i dorosłych.

Finałem pikniku była loteria i losowanie nagród głównych: roweru oraz hulajnogi elektrycznej. 

Piknik jako wydarzenie powróciło po wielu latach do naszej parafii i zostało bardzo ciepło przyjęte.

Przyszło na nie ponad 100 osób i mamy nadzieję, że uda nam się zorganizować kolejne

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w organizację swoją pracą, wsparciem materialnym i duchowym.

NIEDZIELA WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO - 29.05.2022

ROCZNICA I KOMUNII ŚWIĘTEJ - RELACJA

29 maja, w Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, podczas Mszy św. o godz. 11:00, dzieci ze szkoły z ul. Inżynierskiej,

które rok temu przystąpiły do I Komunii św., przeżywały swoją rocznicę

Mszę św. celebrował, ks. Maciej Chodowski, a uczestniczyli w niej dzieci, ubrane w swoje pierwszokomunijne stroje, wraz z rodzeństwami, rodzicami,

dziadkami i dalszą rodziną. Nie zabrakło też Pani Katechetki. Po Ewangelii dzieci podeszły bliżej prezbiterium, by wspólnie powiedzieć wraz z kapłanem homilię.

Mówiono o wniebowstąpieniu, czym było, co mógł czuć Jezus i Jego uczniowie. Dzieci, zaangażowały się w Mszę św. poprzez czytania i psalm, modlitwę wiernych

i złożenie darów. Z radością przyjęły Komunię św. i wspominały przyjście Jezusa Eucharystycznego do ich serc.

                                                                 Podczas Mszy św. o godz. 18:00, grupa młodzieży przyjęła Sakrament Bierzmowania,

który otrzymała przez ręce Ks. Bp. Marka  Marczaka. Na początku Ksiądz Proboszcz, powitał Czcigodnego Gościa i zapewnił Go o starannym przygotowaniu się młodzieży do otrzymania Darów Ducha Św. w sakramencie dojrzałości chrześcijańskiej. Ks. Biskup, wygłosił okolicznościową homilię. Przed nią zostały wyczytane imiona i nazwiska kandydatów do przyjęcia sakramentu, a w homilii Celebrans powiedział o znaczeniu tego faktu. Kościół wezwał was po imieniu, Jezus wzywa was po imieniu. Każdego zna i na każdym z nas Jezusowi zależy. Sakrament Bierzmowania do Sakrament Miłości. Otrzymujemy Dary Ducha św. Zachęcamy do wysłuchania homilii.

Kapłani na czele z ks. Biskupem Markiem Marczakiem, wyciągnęli ręce nad kandydatami, aby modlić się aby Duch św. przyszedł i napełnił ich Swą obecnością.

Każdy kandydat podchodził wraz ze świadkiem bierzmowania a ks. Biskup namaszczał ich Krzyżmem świętym, wypowiadając przeznaczone na tą okoliczność słowa. Młodzież czytała czytania, modlitwę wiernych i złożyła dary ofiarne, przyjęli także Komunię św. Przez Biskupa, zostały także, poświęcone krzyżyki,

które młodzi ludzie, mają nosić i dawać tym świadectwo swej wiary.

Po błogosławieństwie udzielonym przez ks. Biskupa, już ci, którzy otrzymali przed kilkoma chwilami Ducha św., z radością ustawili się do pamiątkowej fotografii.

SAKRAMENT BIERZMOWANIA - RELACJA

UROCZYSTOŚĆ I KOMUNII ŚWIĘTEJ - 15.05.2022

O godz. 11:00, odbyła się w naszej świątyni Msza św., podczas której dzieci z klas III SP 152, przyjęły po raz pierwszy Jezusa Eucharystycznego. 22 maja, dzieci ze szkoły z ul. Inżynierskiej przeżywały swoją uroczystość.

MSZA ŚW. W INTENCJI KS. MACIEJA CHODOWSKIEGO Z RACJI IMIENIN.

14.05.2022

W sobotę wieczorem, nasza parafia modliła się w intencji ks. Macieja w dniu Jego imienin. Mszę św. w intencji Czcigodnego Solenizanta,

odprawił ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tutejszej parafii.

Asysta na tą okoliczność wystawiła sztandary, by ten sposób podkreślić wyjątkowość tej Eucharystii, na którą przybyli wierni pragnący modlić się w intencji ks. Macieja.

Homilię wygłosił ksiądz Proboszcz. Mówił w nawiązaniu do Ewangelii z V Niedzieli Wielkanocnej. Wspomniał o przykazaniu miłości jakie Jezus dał uczniom.

Przykazane nowe daję wam, abyście się wzajemnie miłowali, tak jak Ja was umiłowałem. Jezus umiłował nas do końca. Składa z siebie ofiarę na krzyżu,

za ludzkość, by wyzwolić nas z grzechu niewoli. Abyśmy stali się dziećmi Boga. Przypomnijmy sobie jak pierwotny Kościół się miłował.

Musimy się modlić w naszych wspólnotach, o wzajemną miłość, by ludzie patrzący z zewnątrz mogli dostrzec jak miłują się chrześcijanie w dzisiejszych czasach.

 

Po Komunii św., była możliwość złożenia życzeń księdzu Maciejowi. Najpierw życzenia złożył ks. Proboszcz, a po Nim poszczególne wspólnoty parafialne. Ksiądz Solenizant, podziękował za modlitwę, pamięć, życzliwość i życzenia Mu składane. Zaprosił zgromadzonych na Liturgii aby po zakończeniu Mszy św., przeszli do dolnego kościoła, gdzie czekał już przygotowany poczęstunek imieninowy. Tam jeszcze wiele osób, składało życzenia i rozmawiało z kapłanem.

Przed Mszą św. tak jak każdego dnia, odbyło się Nabożeństwo Majowe. 

IV NIEDZIELA WIELKANOCNA. ROCZNICA I KOMUNII ŚWIĘTEJ.

08.05.2022

W IV Niedzielę Wielkanocną, 8 maja 2022 roku, w naszej świątyni, odbyła się o godz. 11:00,

uroczystość Rocznicy I Komunii św. dzieci ze szkoły podstawowej 152 w Łodzi.

Mszy św. przewodniczył ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz parafii.

Dzieci, czytały czytania, śpiewały psalm, modlitwę wiernych oraz złożyły dary ofiarne.

W homilii, ksiądz celebrans przypomniał o wydarzeniu jakie dzieci przeżyły rok wcześniej i życzył,

aby rozpoczęta przygoda z Jezusem Eucharystycznym, trwała przez całe ich życie.

Nawiązując do Ewangelii, powiedział o Jezusie jako Dobrym Pasterzu i podpowiedział

co robić by iść za Nim przez życie. Jak ufać i dać się prowadzić.

UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI

03.05.2022

NABOŻEŃSTWO MAJOWE - RLACJA

Przez cały miesiąc modlimy się Litanią Loretańską. 

MSZA ŚW.

W INTENCJI ASYSTY PARAFIALNEJ

3 maja Kościół obchodził Uroczystość NMP Królowej Polski. Msze św. były odprawione jak w każdą niedzielę. Wieczorna Msza święta, miała tego dnia szczególną intencję. O godz. 18:00, modliliśmy się wraz z Asystą Parafialną w ich intencji. Tego dnia Asysta przeżywa co roku swoje święto patronalne. Mszę św. i homilię wygłosił opiekun wspólnoty, ks. prałat Tadeusz Weber, proboszcz tutejszej parafii. Podczas Mszy szczególnie modlono się o nowych członków wspólnoty, aby mogła się ona rozwijać i jeszcze piękniej ubogacać różne uroczystości kościelne. Członkowie Asysty wzięli czynny udział we Mszy św. poprzez czytania, modlitwę wiernych i złożenie darów ofiarnych. W homilii ks. Proboszcz, powiedział nawiązując do Ewangelii, o wydarzeniu jakie dziś przedstawiała. Powiedział także, o przesłaniu jakie ze sobą niesie. Jesteśmy ofiarowani Maryi przez Jezusa. Do Niej uciekajmy się w każdej chwili naszego życia i jej powierzajmy codziennie na nowo siebie i nasze rodziny. Na koniec ks. celebrans, zachęcił zgromadzonych do wstąpienia w szeregi tej wspólnoty.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO - relacja z Mszy św. Rezurekcyjnej

17.04.2022

O świcie, kapłani wraz z Liturgiczną Służbą Ołtarza udali się do Grobu Pańskiego. Tam zostało ogłoszone całemu światu, że Pan Zmartwychpowstał. W uroczystej procesji wokół świątyni, wszyscy zgromadzeni szli z radością i śpiewem na ustach ogłaszając światu radosną nowinę. Tego roku, procesji towarzyszyły wystrzały petard, głośny śpiew i dzwonki. Wreszcie bez ograniczeń wynikających z pandemii, mogliśmy tak licznie świętować. Po procesji, rozpoczęła się Msza święta. Celebransem tej liturgii był ks. Proboszcz Tadeusz Weber, który także wygłosił homilię. W homilii, wspomniał o przeżyciach niewiast, które chciały namaścić ciało Pana. O tym, jak powiedziały uczniom o Jezusie oraz o tym jak pobiegli do grobu. O Szymonie Piotrze, który wszedł do grobu, zobaczył leżące płótna i chustę oraz Jan, który wszedł i uwierzył, że Pan żyje.

Na zakończenie Eucharystii, ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz naszej parafii, złożyl wielkanocne życzenia zgromadzonym na Liturgii, życząc smacznego śniadania w gronie najbliższych. Podziękował, także wszystkim, którzy pomagali w przygotowaniu do uroczystości w ostatnim tygodniu.

TRIDUUM PASCHALNE

WIGILIA PASCHALNA

16.04.2022

Po zmroku w Wielką Sobotę, rozpoczęła się Wigilia Paschalna. Jedyna i wyjątkowa w roku noc, w którą zmartwychwstał nasz Pan Jezus Chrystus. Wreszcie po trzech latach, mogliśmy ten wieczór uroczyście świętować. O godz. 20:00, celebrans wraz z kapłanami i Liturgiczną Służbą Ołtarza i wiernymi, wyszli przed wrota świątyni, gdzie został poświęcony Ogień, od którego zapalono paschał. Następnie ks. Proboszcz, wszedł do świątyni z zapalonym Paschałem, rozświetlając jej ciemne mury, na znak, że Chrystus jest światłem, za którym mamy podążać. Uroczysta pieśń, wśród blasku Paschału i wierni, którzy trzymali w dłoniach zapalone od Paschału świece, podkreślała ważność tej Liturgii. Kolejnym etapem były czytania i psalmy, które opowiadają dzieje od powstania świata i narodu wybranego aż do Nowego Testamentu. Po czytaniach przeplatanych psalmami, ze Starego Testamentu, rozbrzmiały organy z radosną „Chwałą na wysokości Bogu”, oznajmującą narodzenie Chrystusa, zostają zapalone świece przy ołtarzu, oraz odzywają się wszystkie dzwony w kościele. Tak przechodzimy do Nowego Testamentu. Wreszcie rozbrzmiało najradośniejsze ALLELUJA jakie mogło by być, tej nocy i Ewangelia o Zmartwychwstaniu Pana. W homilii, ks. Proboszcz, wspomniał o powstaniu świata i narodzie wybranym a następnie o odrodzeniu ludzkości przez Jezusa Chrystusa. Ważnym elementem tej Liturgii, jest poświęcenie wody, odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych, które wierni czynią przy zapalonych świecach. A następnie kapłani kropią wodą święconą cały lud. Po tych obrzędach, zaczęła się Liturgia Eucharystyczna. Pod koniec Liturgii, ks. Proboszcz, złożył życzenia świąteczne i udzielił błogosławieństwa Bożego. Ta noc tak wyjątkowa i jedyna w roku, każdemu wiernemu dodawała radości oraz pokoju, ze zmartwychwstania Pana.

WIELKA SOBOTA

16.04.2022

Od godziny 7:00 w naszej świątyni rozpoczęła się

na nowo Adoracja Najświętszego Sakramentu

w symbolicznym Grobie Pańskim. 

ADORACJA

ŚWIĘCENIE POKARMÓW

Od samego rana, wierni przybywają do świątyni

z koszyczkami, aby poświęcić pokarmy na Wielkanocny stół.

Oprócz błogosławieństwa i poświęcenia wodą święconą, kapłani składają życzenia przybyłym wiernym.

WIELKI PIĄTEK. GODZINA MIŁOSIERDZIA.

15.04.2022

W Wielki Piątek od. godz. 7:00, można było trwać

na modlitwie  przy symbolicznej Ciemnicy.

Koronka do Miłosierdzia Bożego, odbyła się o godz. 15:00. Prowadził modlitwę ks. prałat Tadeusz Weber

- proboszcz parafii.

TRIDUUM PASCHALNE. WIELKI PIĄTEK. LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

15.04.2022

Wielki Piątek to jedyny dzień w roku, kiedy nie odprawia się Mszy św. Jest to dzień śmierci naszego Pana i Zbawiciela. Wieczorem w naszej parafii, rozpoczęła się Liturgia Wielkiego Piątku, która składała się na Liturgię Słowa, Adorację Krzyża i Komunię św. Celebransem piątkowej modlitwy był ks. Maciej Chodowski. Tego dnia Męka Pańska z Ewangelii, została odczytana z podziałem na role. Następnie został odsłonięty krzyż i każdy wierny, mógł pokłonić się Jezusowi, powierzając Mu swoje życie.

Na zakończenie Najświętszy Sakrament w monstrancji okryty welonem został w procesji przeniesiony do symbolicznego Grobu Pańskiego,

aby tam można adorować Jezusa aż do Niedzieli Zmartwychwstania.

TRIDUUM PASCHALNE

 WIELKI CZWARTEK.

MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ

14.04.2022

W Wielki Czwartek, rozpoczął się czas Triduum Paschalne. Wieczorem, rozpoczęła się Msza Wieczerzy Pańskiej. Tego dnia Chrystus ustanowił sakrament Eucharystii i Kapłaństwa. Kościół wypełnił się wreszcie po brzegi, po dwóch latach ograniczeń pandemicznych. Homilię wygłosił ks. Proboszcz, który powiedział, że to Jezus nas tu zgromadził, jak swoich uczniów, zgromadził dziś i nas. Przykład obmycia nóg przez Jezusa, swoim uczniom w tamtej tradycji była wielkim szacunkiem dla gościa, który przybywa. Ta posługa była zarezerwowana dla służby. A oto Pan Jezus obmywa uczniom nogi. Jeden z uczniów protestuje, nie rozumie czemu to Jezus ma uczynić. Jezu tłumaczy, że jest naszym sługom. Jest tym, który przyszedł na ziemię, aby nas wszystkich obmyć z grzechów. Pierwszy raz od wielu lat, odbył się obrzęd obmycia nóg parafianom przez Proboszcza. Podczas Mszy św. nie brakowało wonni kadzidła. Pięknego śpiewu debiutującego chóru parafialnego a także przyjęcia dwóch chłopców do Liturgicznej Służby Ołtarza. Po komunii św. grupy parafialne, złożyli kapłanom okolicznościowe życzenia, gdyż jest to dzień, podczas, którego Jezus ustanowił Sakrament Kapłaństwa. Na zakończenie Liturgii, w procesji przeniesiono Najświętszy Sakrament do symbolicznej Ciemnicy, na znak uwięzienia Jezusa. Tam do Liturgii Wielkiego Piątku, będzie można trwać na adoracji i zjednoczeniu z cierpiącym Jezusem.

NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ - PALMOWA

10.04.2022

Tego dnia, podczas każdej Mszy św. święcono palmy i odczytywano Ewangelię o Męce Pana Jezusa. Ostatni raz mogliśmy tak uroczyście obchodzić tą niedzielę w 2019. Później rozpętała się pandemia, która pozamykała wiele uroczystości i wierni trwali na modlitwie poprzez transmisje z powodu ograniczeń.

RELACJA ZE MSZY ŚW. O 9:30

 Mszy św. o 9:30, przewodniczył ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz naszej parafii. Msza św. rozpoczęła się w bocznej nawie kościoła, skąd rozpoczęło się uroczyste poświęcenie palm, odczytanie Ewangelii o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy a następnie w procesji przejście do prezbiterium, gdzie nastąpiła dalsza część Liturgii. Została odczytana z podziałem na role, Ewangelia o Męce Pańskiej. Ważnym elementem podczas niej, była chwila przyklęknięcia w chwili oddania życia Jezusa na krzyżu. Po Ewangelii, celebrans powiedział kilka słów do zgromadzonych. Usłyszeliśmy opis męki naszego Pana i Zbawiciela. Tym opisem Niedzieli Palmowej, rozpoczynany obchód Wielkiego Tygodnia. Wcześniej usłyszeliśmy o wjeździe Jezusa do Jerozolimy, o radości jakiej wtedy trwała wśród ludzi. Pan Jezus przyszedł do nas, aby na zbawić. Jezus z miłości do Ojca i nas wszystkich, złożył siebie w paschalnej ofierze za grzechy nas wszystkich. Uwielbiajmy dziś Jezusa, który do końca nas umiłował. Oddał życie i zmartwychwstał. Aby dobrze przeżyć te święte tajemnice wiary dokonajmy rachunku sumienia i może jeśli coś jeszcze nie daje nam spokoju w duszy, oddajmy to Jezusowi w sakramencie pokuty i pojednania, aby radość z Jego zmartwychwstania przepełniała prawdziwie nasze dusze i życie.

RELACJA ZE MSZY ŚW. Z UDZIAŁEM DZIECI

 Mszy św. o 11:00, przewodniczył ks. Maciej Chodowski. Msza św. rozpoczęła się w bocznej nawie kościoła, skąd rozpoczęło się uroczyste poświęcenie palm, odczytanie Ewangelii o uroczystym wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy. Wreszcie jak wcześniej ruszyliśmy w procesji wraz z dziećmi, które radośnie kroczyły w procesji z palmami w stronę prezbiterium. Tam została odczytana z podziałem na role, Ewangelia o Męce Pańskiej. Ważnym elementem podczas niej, była chwila przyklęknięcia w chwili oddania życia Jezusa na krzyżu. Przed Ewangelią, ksiądz Maciej, zachęcił dzieci, aby uważnie wsłuchały się w słowa o Męce Pana Jezusa i emocjach jakie towarzyszyły zgromadzonym tam ludziom. We Mszy św. wzięła udział nasza schola dziecięca na czele z siostrą Noemią.

PALMY DO NABYCIA

Tradycyjnie, dzieci i młodzież rozprowadzają palmy w tą niedzielę,

które dzień wcześniej własnoręcznie przygotowywały.

W tym roku przygotowywała je Dziecięca Rodzina Sercańska i Schola.

Dochód przeznaczony całkowicie został na te wspólnoty.

PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE - DZIEŃ TRZECI

29.03.2022

DSC_0084.jpg

We wtorek nasza parafia przeżywała ostatni  dzień rekolekcji wielkopostnych.

Msze św. z nauką odbyły się o godz. 7.00, o godz. 17.00 i 18.00.

Ten dzień był przede wszystkim dniem sakramentu pojednania.

Kapłani oczekiwali na penitentów  podczas każdej Mszy św. i od godz. 16.00.

Nauka rekolekcyjna dziś przede wszystkim oparta była na psalmie 23. Pan jest moim Pasterzem. 
Jak Słowo wprowadzić w życie aby wydało owoc. Rekolekcje zachęcały nas aby pobudzić nasze serca do modlitwy Słowem Bożym. Psalmami. Jaki jest nasz cel modlitwy? Celem jej jest aby wejść w relację z Bogiem, z którego rodzi się nowe życie. Psalm 23, uświadamia nam jak powinniśmy zaufać Bogu i iść,

gdyż On zawsze przeprowadzi nas przez ciemną dolinę. Zachęcamy do wysłuchania nauki. 
 

ZACHĘCAMY ABY POKOLEI SŁUCHAĆ NAUKI REKOLEKCYJNEJ POCZĄWSZY OD DNIA PIERWSZEGO. PONIŻEJ LINKI:

DZIEŃ I -  https://www.youtube.com/watch?v=keXMLTXuBJ4

DZIEŃ I - KAZANIE PASYJNE - https://www.youtube.com/watch?v=MIApG10D15s

DZIEŃ II - https://www.youtube.com/watch?v=6fziYOuF52Q

DZIEŃ III -https://www.youtube.com/watch?v=ynZ-uvOQrNo

PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE - DZIEŃ TRZECI

29.03.2022

DSC_0084.jpg

We wtorek nasza parafia przeżywała ostatni  dzień rekolekcji wielkopostnych.

Msze św. z nauką odbyły się o godz. 7.00, o godz. 17.00 i 18.00.

Ten dzień był przede wszystkim dniem sakramentu pojednania.

Kapłani oczekiwali na penitentów  podczas każdej Mszy św. i od godz. 16.00.

Nauka rekolekcyjna dziś przede wszystkim oparta była na psalmie 23. Pan jest moim Pasterzem. 
Jak Słowo wprowadzić w życie aby wydało owoc. Rekolekcje zachęcały nas aby pobudzić nasze serca do modlitwy Słowem Bożym. Psalmami. Jaki jest nasz cel modlitwy? Celem jej jest aby wejść w relację z Bogiem, z którego rodzi się nowe życie. Psalm 23, uświadamia nam jak powinniśmy zaufać Bogu i iść,

gdyż On zawsze przeprowadzi nas przez ciemną dolinę. Zachęcamy do wysłuchania nauki. 
 

ZACHĘCAMY ABY POKOLEI SŁUCHAĆ NAUKI REKOLEKCYJNEJ POCZĄWSZY OD DNIA PIERWSZEGO. PONIŻEJ LINKI:

DZIEŃ I -  https://www.youtube.com/watch?v=keXMLTXuBJ4

DZIEŃ I - KAZANIE PASYJNE - https://www.youtube.com/watch?v=MIApG10D15s

DZIEŃ II - https://www.youtube.com/watch?v=6fziYOuF52Q

DZIEŃ III -https://www.youtube.com/watch?v=ynZ-uvOQrNo

Na zakończenie Eucharystii i 3 dniowych rekolekcji  ks. Prałat Tadeusz Weber, proboszcz parafii, podziękował za trud głoszenia Słowa Bożego Ojcu Rekolecjoniście i poprosił Go o udzielenie  uroczystego błogosławieństwa, aby owoce rekolekcji wydawały plon obfity.

PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE - DZIEŃ DRUGI

28.03.2022

W poniedziałek nasza parafia przeżywała drugi dzień rekolekcji wielkopostnych.

Msze św. z nauką odbyły się o godz. 7.00, 9.00 z udziałem osób starszych i chorych,:

o godz. 17.00 i 18.00.

W drugim dniu rekolekcji pochyliliśmy się nad psalmem 63. Na początku Ojciec Rekolekcjonista wyjaśnił znaczenie Bożego Słowa w codzienności naszego życia. Jak nas przemienia i ubogaca. Pochylając się nad wyjaśnieniem psalmów, zwrócił uwagę, że warto zapoznać się z tytułem psalmu, który nam mówi o czym będzie. Psalm 63 mówi o tęsknocie o świątyni. Pragnienie. Czego ty w sercu pragniesz? Czy pragniesz zbawienia. Rekolekcjonista mówił o czarnej nocy wiary. Bóg jest w każdym momencie życia. Nawet jeśli Go nie widzimy w codzienności. Uczmy się na krytycznych wydarzeniach, jak z nich wychodzić, by nie powtarzać błędów. Otwartość to postawa aby przyjąć Jezusa i Jego Miłość.

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU. PARAFIALNE REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE - DZIEŃ PIERWSZY

27.03.2022

RELACJA ZE MSZY ŚW.

RELACJA Z MSZY ŚW. O 9:30

RELACJA Z MSZY ŚW. O 11:00

RELACJA Z GORZKICH ŻALI

ARCHIDIECEZJALNE REKOLEKCJE DLA  KOBIET - DZIEŃ DRUGI

 Uroczystość Zwiastowania Pańskiego

25.03.2022

RELACJA ZE MSZY ŚW.

KONFERENCJA

DROGA KRZYŻOWA

ARCHIDIECEZJALNE REKOLEKCJE DLA  KOBIET

24.03.2022

RELACJA ZE MSZY ŚW.

RELACJA Z MSZY ŚW.

KONFERENCJA

ŚRODA POPIELCOWA

02.03.2022

2 marca Środą Popielcową, rozpoczął się Wielki Post. W naszej świątyni Mszy św. o godz. 18:00, przewodniczył i homilię wygłosił ks. Abp Grzegorz Ryś - metropolita łódzki. Tego dnia rozpoczęło się także, Wielkopostne pielgrzymowanie po kościołach stacyjnych. Nasza parafia tradycyjnie rozpoczęła ten wielkopostny szlak. Na początku Eucharystii, ks. prałat Tadeusz Weber, powiedział na wstępie kilka słów do zgromadzonych: " witam Abp Grzegorza Rysia, kapłanów oraz wiernych, którzy przyjęliście to zaproszenie pasterza łódzkiego i w ten sposób pragniecie przeżyć ten Wielki Post, szlakiem kościołów stacyjnych. Tego dnia, Kościół przeżywał dzień modlitwy i postu w intencji Ukrainy. Zebrane ofiary podczas Mszy św. jako jałmużna wielkopostna, zostaną przeznaczone na pomoc Ukrainie i jej mieszkańcom.

RELACJA ZE MSZY ŚW.

HOMLIA ABP GRZEGORZA RYSIA

 Homilię wygłosił ks. Arcybiskup. Mówił w niej: Jezus wzywa dziś nas w Ewangelii to postu, modlitwy i jałmużny. Te trzy postawy są ze sobą mocno spięte. Są razem albo nie ma żadnej, wzajemnie dają sobie życie. Dziś wyjątkowo łatwo zobaczyć na wezwanie Ojca Świętego, jak te trzy postawy łączą się ze sobą. Post, uświadamia nam czego brakuje w życiu. Jesteśmy głodni pokoju i sprawiedliwości, poszanowania praw braci i sióstr na Ukrainie. Post prowadzi do modlitwy, gdyż uświadamia nam jacy jesteśmy słabi. Modlimy się bo jesteśmy na to co się dzieje zbyt słabi. Post łączy się, także z jałmużną, tym czym się ograniczę, tym mogę się podzielić. Kiedy się dzielę to post staje się czynem miłości. Metropolita mówił dalej: Aby ta wrażliwość, która objawiła się w ciągu ostatniego tygodnia, aby to się nie skończyło po miesiącu. To może potrwać. Potrzeby będą ogromne. Zaczynamy dziś ten post, modlitwę i jałmużnę, z którymi stajemy przed Panem prosząc o pokój, miłosierdzie i sprawiedliwość dla Ukrainy i wszystkich, którzy ją tworzą. Przytaczając dzisiejsze drugie czytanie: " w imię Chrystusa prosimy pojednajcie się Bogiem, On to uczynił grzechem tego, który nie znał grzechu. On to się stał sprawiedliwością Bożą. Kluczowe dla interpretacji tego tekstu Pawłowego, są zapisane są w stronie biernej. Dla nas to znaczy dajcie się pojednać z Bogiem. Byśmy się stali sprawiedliwością Bożą; nikt sam nie staje się sprawiedliwy; w Bogu stajemy się sprawiedliwi, On nas sprawia sprawiedliwymi. Od Boga pochodzi pragnienie pojednania. Bóg nie potrafi żyć oddzielony od nas. W pierwszym czytaniu słyszymy o modlitwie, może bóg się zlituje. Wątpliwość jest co do nas. Bóg zrobił wszystkie kroki co do pojednania. Bóg mówi w swoim Synu do nas tak: jeśli między nami jest grzech, jeśli między nami jest wina, to Bóg mówi: ja w Swoim Synu biorę to na Siebie. Abp Rys mówił dalej: Stajemy przed Bogiem w pozycji obronnej ,,nie moja wina. że tak się żyje, takie są układy, no tak wyszło. Chcemy tą naszą winę zminimalizować. Bóg mówi zupełnie odwrotnie. Daj mi swój grzech, ja się chcę nim stać. Daj się pojednać ze mną, a wezmę twój grzech. Co Bóg ma jeszcze zrobić, jeśli już każdy mój grzech wziął na siebie. Kiedy wyjść na przeciw łaski: dzisiaj. Dziś się pojednać kiedy jest czas zbawienia. Na zakończenie homilii metropolita łódzki zachęcił, aby to słowo podjąć w jego dwóch wymiarach: słowo z drugiego listu do Koryntian, które pokazuje na Wielki Post jako drogę naszego nawrócenia, przyjęcie niewyobrażalnej szalonej łaski Boga, ale podejmijmy też słowo z Ewangelii, modlitwę, post jałmużnę, w szczególny w sposób w intencji braci i sióstr z Ukrainy.

 

Kolejnym etapem Mszy św., był obrzęd poświęcenia popiołu, a następnie posypanie nim głów zgromadzonych na znak pokuty.

Eucharystię zakończyło błogosławieństwo udzielone przez metropolitę łódzkiego.

ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

02.02.2022

2 lutego Kościół przeżywał Święto Ofiarowania Pańskiego. Przed 40 dniami radowaliśmy się ze święta narodzenia Chrystusa,

a dziś wspominamy Jego przedstawienie, ofiarowanie w świątyni. Podczas każdej Mszy św. odbywał się obrzęd poświęcenia świec.

Relacja z Mszy świętej wieczornej

Dziś spotykamy się w kościele, pomimo, że nie jest to święto obowiązkowe, to przynosimy świece polskim zwyczajem, nazywamy ten dzień Matki Boskiej Gromnicznej. Pochylając się nad dzisiejszą Ewangelią, Jezus zostaje ofiarowany Bogu. Maryja z Józefem są ubodzy, składają dwa młode gołębie, bogatsi składali w ofierze baranka. Jest to przykład dla nas, że nie trzeba mieć dużo, aby wychować swoje dzieci. Obecność rodziny, Maryi i Józefa przy Jezusie i to gwarantuje rozwój prawidłowy dziecka. Dziś Symeon, bierze Jezusa na ręce i w Nim rozpoznaje Zbawiciela. To wydarzenie dzieje się w zwykłym dniu, kiedy to nie ma wielkiej uroczystości, kiedy jest normalny dzień pracy. Celebrans mówił dalej: trzeba wielkiego zaufania Bogu, ale też cierpliwości, że słowo Boże wypełni się w moim życiu. W końcu nasza Polska tradycja, która mówi nam, że trzeba dziś przyjść do świątyni ze świecą, z gromnicą, ,aby modlić się za wstawiennictwem Maryi. Prosić, aby w naszych domach było światło wiary, kiedy wrócimy z tą świecą do domu. Zapalajmy tą świecę w chwilach, kiedy tej wiary będzie bardzo potrzeba, kiedy jest burza, strach z powodu złej pogody. Ale tez wtedy kiedy jest moment przejścia człowieka na drugą stronę do Boga, kiedy jest moment śmierci. Światło gromnicy ma nam przypominać, że jest światło, które nigdy nie gaśnie to które objawiło się w Jezusie. Mamy także podtrzymywać światło w sobie, światło wiary które nie zawsze jest silne. Czasem to światełko jest małym promykiem ale to wystarczy aby się nie potknąć. Światło mojej wiary to jest czasami taki promyk, który niosę jak tą świecę, którą dziś mamy przed sobą. Wystarczy, abym szedł i taka musi być moja wiara, ma mi pozwolić iść naprzód. 2 lutego, usłyszeliśmy ostatni raz w tym Roku Kościelnym, kolędy, zniknęły choinki i żłóbek.

II NIEDZIELA ZWYKŁA

16.01.2022

W II niedzielę zwykłą, podczas Mszy św. o godz. 11:00, nasza parafia modliła się w intencji ks. henryka Krzoska. Mszę św. w intencji czcigodnego Solenizanta odprawił ks. Maciej chodowski. Wspólnej modlitwie towarzyszyła schola parafialna, która ubogaciła swym śpiewem uroczystość

a Asysta Parafialna aby podkreślić intencję Mszy św.  wystawiła sztandary. Tradycyjnie kazanie zostało powiedziane przez ks. Macieja wraz z dziećmi. Kapłan zadawał pytania o dzisiejszą Ewangelię a dzieci z radością odpowiadały na zadawane pytania. Dzisiejsza Ewangelia mówi nam, o cudzie w Kanie Galilejskiej. Maryja wskazuje na Jezusa. Nie mówi co ma zrobić. Lecz mówi sługom aby uczynili wszystko co Jezus nakazuje. Maryja wskazuje na Jezusa. Konkluzją kazania, był fakt, że nie trzeba Jezusowi, mówić czego potrzebujemy, ale powiedzieć Mu o swoim życiu i pytać co On by chciał w nim zmienić. To wystarczy, żeby Pan Bóg robił dobre rzeczy w naszej codzienności.

Pod koniec Eucharystii, była okazja, aby złożyć imieninowe życzenia ks. Henrykowi

Życzenia popłynęły najpierw od ks. Proboszcza, do których dołączył się ks. Maciej,

a następnie przedstawiciele wspólnot i grup parafialnych wypowiedziały słowa wdzięczności i serdeczności wraz z życzeniami, wręczając przy tym kwiaty i podarunki czcigodnemu Solenizantowi.

Ks. Henryk, pełen radości i wdzięczności za pamięć o Jego osobie,

podziękował wszystkim za modlitwę w Jego intencji i życzenia.

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO

06.01.2022

6 stycznia, Kościół obchodził Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwane Świętem Trzech Króli. W naszej świątyni, podczas każdej Mszy św. odbywał się obrzęd poświęcenia kreda i kadzidła. 

Mszę św. o godz. 9:30, odprawił i homilię wygłosił ks. Proboszcz Tadeusz Weber. Na początku Liturgii celebrans powiedział o ważności dzisiejszego święta i radości jakie ono przynosi. Dzisiejsza uroczystość jest dowodem na to, że Bóg nie chciał objawić się tylko narodowi wybranemu ale całemu światu. Mędrcy to ludzie poszukujący prawdy. Zgłębiają pisma. Poznają poprzez znaki, które się wypełniają, że narodził się nowy Król Żydowski. Idą za gwiazdą i za wiedzą poznaną z zapowiedzi pism prorockich. Mędrcy mają otwarte serca i widok Jezusa w ubogiej stajni, nie zachwiał ich wiary. Spotkanie z Jezusem przemienia ich, umacnia wiarę. Przekazują swoje dary, złoto jako Królowi, kadzidło, na znak że widzą w tym dziecku Boga, oraz mirrę, która jest zapowiedzią śmierci męczeńskiej Jezusa. Mędrcy, wracają do swoich krajów, stając się pierwszymi misjonarzami. Dzisiejsza uroczystość jest dlatego też świętem misji. Cały Kościół jest ze swojej natury misyjny . Prawdy o narodzeniu Jezusa nie można zaprzeczać, trzeba głosić i nieść Jezusa do innych ludzi. Czyńmy to naszym życiem, to najpiękniejszy sposób, oddania chwiały Nowonarodzonemu Jezusowi. Niech On będzie w naszych sercach, a my zanośmy Go do innych ludzi, którzy może tą wiarę utracili a może przez nasze działanie odzyskają wiarę i na nowo wrócą do Jezusa

RELACJA ZE MSZY ŚW. O 9:30

RELACJA ZE MSZY ŚW. O 11:00

Mszę św. o godz. 11:00 odprawił i homilię wygłosił ks. Maciej Chodowski. Na Mszę św. przybyły dzieci, a niektóre z nich miały na sobie korony i płaszcze na znak tego święta. Na początku Eucharystii, celebrans powiedział: spotkamy się w Uroczystość Objawienia Pańskiego zwanego potocznie świętem Trzech Króli. Dziś dowiemy się czego nas uczy bogactwo jakie przynoszą Jezusowi i ubogi żłóbek w którym leży Jezus. Chcemy patrzeć na to jak Jezus objawia się światu jako małe dziecko. Na początku homilii celebrans zaprosił dzieci bliżej ołtarza i wspólnie przeszli pod stajenkę, aby tam porozmawiać z dziećmi o dzisiejszej uroczystości.

W przypadku zbyt dużej strony, proszę skorzystać ze skalowania strony Ctrl +, Ctrl -

Strona jest szyfrowana i posiada stosowny certyfikat.

LOGONASTRONE22.jpg

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi
dekanat Łódź-śródmieście

bottom of page