top of page

PARAFIA RZYMSKOKATOLICKA
Sanktuarium Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi
dekanat Łódź-śródmieście

AKTUALIZACJA 02.02.2025

  • Facebook
  • YouTube
LOGONASTRONE22.jpg
OSTATNI DZIEŃ ROKU PAŃSKIEGO 2024
31.12.2024

 
NABOŻEŃSTWO

Ostatniego dnia roku kalendarzowego w naszej świątyni, odbyło się Nabożeństwo dziękczynno-błagalne, podczas którego dziękowaliśmy Panu za dany nam ostatni rok, przepraszaliśmy za popełnione zło i błagaliśmy o Jego błogosławieństwo w nadchodzącym roku. Odbyła się, także Procesja Eucharystyczna a na zakończenie rozbrzmiało Te Deum.

MSZA ŚWIĘTA

Ostatniego dnia 2024 Roku Pańskiego o godz. 18:00, odbyła się Msza święta celebrowana przez ks. prałata Tadeusza Webera - proboszcza tut. parafii. Intencją była modlitwa dziękczynno-błagalna za parafian. Podczas homilii ksiądz Celebrans przedstawił sprawozdanie z roku pracy parafii. 

Koniec roku to także, czas podsumowań więc i w homilii celebrans zawarł tą treść.
Na początku nawiązał do Ewangelii z dnia, do prologu św. Jana,  do tego innego nie co opisu, bardzo głęboko opisu narodzenia Jezusa. Jezus nazwany został tu jako Słowo, Światło - celebrans wyjaśnia co to znaczy. 
Dziś po raz kolejny wielbimy Boga, że dał nam swego Syna aby nas zbawić. Aby na nowo uczynić nas dziećmi Bożymi.

Mówił dalej: Ostatni dzień, skłania nas do tego by dokonywać pewnych posumowań, bilansów. Na początku statystka pokazująca życie sakramentalne parafii. 
W 2024 chrzest św. otrzymały 55 dzieci a rok wcześniej 52. Związki Sakramentalne - 7 ślubów a rok wcześniej 10. Pogrzeby 112 a rok wcześniej 87, znacząco więcej. Oznacza to, że parafia niestety się pomniejsza. 
Tych, którzy przystępowali do Komunii św. w skali roku około 36 tysięcy. 
Frekwencja jest, taka, że nie jesteśmy już jako diecezja na ostatnim miejscu, Poprawiło się o kilka procent.
Nie udało się przeprowadzić jakieś większej inwestycji, ale staramy się, aby nasza świątynia wyglądała dostojnie, aby każdy kto przychodzi do niej, czuł się dobrze i mógł wielbić Pana Boga. Dzięki ofiarności, nikt nie marznie w naszej świątyni. Ufundowano 3 postumenty, które ubogaciły wnętrze.
Nie udało się docieplić nową plebanię, dopiero przed świętami Bożego Narodzenia przyznano z Funduszu Ochrony Środowiska 50% dofinasowania do docieplenia budynku. 
Mogę powiedzieć, że przeglądając nasze finanse, bo trzeba będzie dołożyć 50% a całość wyniesie około 300 tysięcy złotych, ale na szczęście nas stać.

W tym roku budynek starej plebani, w którym stacjonowała do tej pory Szkoła Dzieci Światłości i Ośrodek Pomocy Duchowej, został przekazany decyzją ks. Kardynała w ręce Zgromadzenia Małych Sióstr Baranka. Powstało ono we Francji, a w Polsce jeden dom za Częstochową a tu powstał ich drugi dom. Dom wyremontowała nasza Archidiecezja, a o wystrój zadbali bracia z tej wspólnoty. Są w tej wspólnocie obecnie trzy siostry. 
Na zakończenie ks. Proboszcz, podziękował za obecność i modlitwę wiernym gromadzącym się w tej świątyni.

HOMILIA
RELACJA
UROCZYSTOŚĆ NARODZENIA PAŃSKIEGO -  PASTERKA
25.12.2024

W Uroczystość Narodzenia Pańskiego o północy, odbyła się Msza święta Pasterska. Przybyli na nią, parafianie jak i goście i sympatycy naszego Sanktuarium. Celebransem Liturgii, był ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz parafii. Mszę św. rozpoczęła uroczysta procesja do żłóbka, by zanieść tam Dzieciątko Jezus.

Ks. Radosław Krych, zaśpiewał Kalendę o zwiastowaniu Narodzenia Pańskiego, oraz Ewangelię.  Homilię wygłosił ks. Proboszcz.

Na zakończenie Celebrans podziękował za przygotowane świątyni do Świąt  oraz w imieniu kapłanów złożył życzenia zgromadzonym na Liturgii, 

podczas której nie brakowało woni kadzidła i śpiewu pięknych kolęd.

RELACJA
HOMILIA

Jak dobrze, że się tu zgromadziliśmy, aby przeżyć tę świętą noc, kiedy to Jezus przyszedł na ten świat

pod postacią małego dziecięcia. Rozpoczął tymi słowami ks. Tadeusz Weber homilię.

Następnie wspomina o dziejach narodzenia Zbawiciela. Mówił: Jezus naprawdę się narodził,

przyszedł na ten świat. Przed jego narodzeniem, świat pozbawiony był Bożej łaski, miłosierdzia, dobroci. Przy narodzinach Jezusa wypełniły się wszystkie Boże obietnice dawane narodowi wybranemu.

Kolejny już rok od narodzin Jezusa, przed nami 2025, który został ogłoszony przez Ojca Świętego,

Rokiem Jubileuszowym. Papież otworzył drzwi Roku Jubileuszowego i celebrował Mszę św. i zachęcał nas do tego, byśmy przeżyli ten rok, pójścia za Panem. Pielgrzymowania do wiecznego miasta, ale i do Kościołów Jubileuszowych z pośród których, i nasza świątynia stała się jedną z nich. Z pielgrzymowaniem związane  są łaski, ten rok został ogłoszony pod hasłem: " Pielgrzymi nadziei". Papież mówi o nadziei- zawieźć nie może. Jest obecna w każdym człowieku. Celebrans cytuje słowa z papieskiej bulli o Jubileuszu. Nadzieja rodzi się z miłości i opiera się na miłości, która wypływa z przebitego serca Jezusa na krzyżu.

Człowiek nie może żyć bez nadziei, utracić ją to tak jakby ducha śmierć. Nadzieja jest energią, spoglądaniem w przyszłość. Nadzieję, można złożyć w kimś lub w czymś. Tylko nadzieja składana w Bogu jest nadzieją która nie zawodzi. Chciejmy po raz kolejny powierzyć nasze życie Bogu, naszych bliskich, świat. Cieszmy się, że Bóg okazał nam swoje miłosierdzie w swoim Synu.

III NIEDZIELA ADWENTU. PARAFIALNE REKOLEKCJE ADWENTOWE. DZIEŃ TRZECI.
15.12.2024

W III niedzielę adwentu, 15 grudnia 2024, nasza parafia przeżywała III dzień parafialnych rekolekcji adwentowych, głoszonych przez ks. Jarosława Patera. III niedziela adwentu, to niedziela radości. Świadczą o tym czytania mszalne i uświadamia nam to jaśniejszy kolor świecy adwentowej. Coraz bliżej już świąt Bożego Narodzenia. 

MSZA ŚWIĘTA O 9:30

Mszę św. o godz. 9:30, odprawił i naukę wygłosił ks. Rekolekcjonista. Na początku głoszenia Słowa Bożego, zachęcił zgromadzonych do przywołania Ducha Świętego i otwarcia się na Jego działanie. 
Gaudete - radujcie się, radujcie się zawsze w Panu. Od tych słów zaczął nauczanie ks. Jarosław. Wyjaśnił pochodzenie tej niedzieli i jej sens. Pierwszem warunkiem radowania się w Panu, jest odrzucenie grzechu -  powiedział. Tylko czyste serce, potrafi się prawdziwie radować. 

Miłość czym jest? Człowiek tęskni za nią pragnie nią żyć a nie potrafi nią żyć, ksiądz wyjaśnia co dzieje się w dzisiejszym świecie z prawdziwą miłością. 
Następnie przeszedł do Eucharystii, mówiąc o Niej jako najpiękniejszym darze jaki otrzymaliśmy od Boga. Z niej bije źródło, bez Niej nie będziemy prawdziwie miłować. Kapłan podaje przykłady, że jeśli my nie damy przykładu życia Eucharystią to nie dziwmy się, że inni nie przyjdą na Nią, by czerpać z niej. Na koniec podaje piękne świadectwo o kobiecie, która czynem świadczyła o Jezusie, nie mogąc mówić o Nim

MSZA ŚWIĘTA O 11:00

Mszę św. o godz. 11:00, odprawił ks. Radosław Krych. Na liturgii zgromadziły się przede wszystkim dzieci z rodzicami.  Na początku Mszy św. ks. celebrans powiedział kilka słów o dzisiejszej niedzieli.
Naukę rekolekcyjną wygłosił ks. Jarosław Pater. Na początku wyjaśnił, czemu jedna świeca wśród świec adwentowych jest różowa. Wyjaśnił, czemu tak jest. Dziś jest niedziela radości. Radujcie się zawsze w Panu, a kiedy możemy się radować? Kiedy mamy wolne serce. Możemy prawdziwie miłować. Czyste serce. Kapłan podał kilka świadectw i wyjaśniał jak pięknie można żyć w wolności i Bożej Miłości.

PARAFIALNE REKOLEKCJE ADWENTOWE. DZIEŃ DRUGI.
14.12.2024

Drugi dzień rekolekcji, był przede wszystkim okazją do skorzystania z Sakramentu pokuty i pojednania. 

Nauki rekolekcyjne były głoszone podczas każdej Mszy św. Poniżej nauka ze Mszy św. o godz. 17:00. Zapraszamy do wysłuchania.

W drugim dniu głoszenia Słowa Bożego, ks. Jarosław Pater, przede wszystkim swą naukę oparł na sensie cierpienia. Podawał przykłady z życia wzięte i jak cierpienie sprawiało, że ktoś wrócił do Boga po wielu latach. Pochylił się, także nad św. Janem do Krzyża, mówiąc o Jego życiu i jak krzyż sprawił wielkie rzeczy u świętego. Kaznodzieja powiedział, także o ludziach cierpiących ale potrafiących krzyż cierpienia przyjąć. Dla nas znaczy, to tyle, że jeśli w swoim życiu przyjmiemy sens cierpienia, przyjmiemy krzyż od Pana, zaakceptujemy Go, to stanie się od radością dla nas a nie beznadziejną drogą bez wyjścia. Dodał, że nie każdego, Pan obdarza cierpieniem, tylko tych wybranych, których bardziej umiłował, aby wykorzystując ten fakt, przyczyniali się swą modlitwą i ofiarowaniem cierpienia do zbawienia siebie i innych ludzi.

PARAFIALNE REKOLEKCJE ADWENTOWE. DZIEŃ PIERWSZY.
13.12.2024
HOMILIA

13 grudnia 2024 roku, rozpoczęły się trzydniowe parafialne rekolekcje adwentowe. Słowo Boże głosi ks. Jarosław Pater - proboszcz parafii NSJ na Julianowie w Łodzi. Na początku głoszenia ksiądz Rekolekcjonista zaprosił zgromadzonych do wspólnego przywołania Ducha Świętego, aby głębiej otworzyć się na działanie Słowa Bożego podczas głoszenia tego świętego czasu skupienia adwentowego. Na początku wspomniał o mocy Ducha Świętego, który ma przemieniać nasze serca, tak jak przemienił serca uczniów w wieczerniku. Trzeba się poddać tej mocy, otworzyć się na nią - wspomniał kaznodzieja. Ten adwent, nie tylko ma nas przygotować na powtórne przyjście Jezusa, ale także na czas Roku Jubileuszowego. Jest to rok szczególnej łaski, rok przypominający pochodzenie człowieka od Boga, jesteśmy podobni do Boga w tym że mamy duszę nieśmiertelną. Ksiądz Jarosław, przypomniał o powstaniu Roku Jubileuszowego i jego historii. Mówił dalej, o podchodzeniu ludzi do Bożych przykazań i wyjaśniał, że są one przywilejem dla nas, a nie obowiązkiem, gdyż mogę spotkać się z tym który jest moją siłą. Kaznodzieja opowiadał o ludzkich historiach i powiązaniach ich z wiarą. Mówił jak wiara w Boga, sprawiała, że stawały się cuda czy też mocą wiary zwyciężali ludzie idący za Panem. Wspomniał, jak bardzo mocno powiązana jest historia Polski z wiarą w Stwórcę i z kroczeniem za Nim. Zapraszamy do wysłuchania pięknej nauki o wierze.

UROCZYSTOŚĆ CHRYSTUSA KRÓLA WSZECHŚWIATA
24.11.2024
HOMILIA

W niedzielę Chrystusa Króla Wszechświata, kończy się Rok Liturgiczny. 
Tego dnia, uświadamiamy sobie, że wszystko poddane jest Chrystusowi jako Królowi.
Mszę św. o godz. 11:00, odprawił i homilię wygłosił ks. Radosław Krych.
Na początku zaprosił dzieci bliżej ołtarza aby razem z nimi ją poprowadzić.
Od kilku tygodni, co niedzielę na początku homilii, ks. Radosław omawia z dziećmi, poszczególną część Mszy św. Tak i w tą powiedział o kazaniu. Następnie przeszedł do Liturgii Słowa z tej niedzieli. Zadawał dzieciom pytania a odpowiedzi nie brakowało. Co to znaczy, że Jezus jest Królem Wszechświata i inne pytania dotyczące królów padały z ust kapłana. Na zakończenie zwrócił się do dorosłych, mówiąc o tym, że Jezus powinien być Królem naszych serc, wyjaśniając jak można to uczynić.

W naszej parafii, gościliśmy kleryka z WSD w Łodzi, który podczas Mszy świętych zbierał ofiary na wspomniane seminarium.

WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH
02.11.2024
MSZA ŚWIĘTA KATYŃSKA
Relacja ze Mszy św.

Przed godziną 16:00, pod pomnikiem „Katyń 40”, idący na Mszę świętą członkowie „Rodziny Katyńskiej”, zapalali znicze i składali kwiaty, modląc się chwilę za poległych O godzinie 16:00 rozpoczęła się Msza święta z członkami stowarzyszenia „Rodziny Katyńskiej”, by jak co roku, tego dnia modlić się za poległych w Katyniu, Kozielsku, Charkowie, Starobielsku, Miednoje i innych nieznanych miejscach na nieludzkiej ziemi w 1940 roku. W tym roku przybyli także, członkowie stowarzyszenia „Sybiraków”, by w wspólnej modlitwie wypraszać u Boga o łaskę zbawienia dla poległych a także wypraszać o pomoc w odkrywaniu prawdy o tej strasznej zbrodni. Eucharystię odprawił ks. prałat Tadeusz Weber, który od wielu lat jest kapelanem Stowarzyszenia Rodziny Katyńskiej. Pod koniec Mszy św. przedstawiciele stowarzyszenia podziękowali za odprawienie Mszy św. ks. Weberowi a także złożyli okolicznościowe życzenia z racji że obchodził On kilka dni wcześniej swoje imieniny.

HOMILIA

W homilii ks. celebrans na początku powiedział o pielgrzymce do Turcji, gdzie przeszedł przez nekropolię, miasto umarłych. My mamy cmentarze. To nie jest miasto umarłych. Doczesne szczątki ofiarowane są ziemi ale dusze są u Boga. To jest nasza wiara i nadzieja. Życia, które się nie kończy lecz zmienia. Następnie nawiązał do Ewangelii o wskrzeszeniu Łazarza. Jezus jest Panem życia i śmierci. On jest w stanie obdarować nas nowym życiem. Dziś polecamy tych, którzy złożeni są tam na nieludzkiej ziemi, ale wiemy że byli ludźmi wiary i złożyli swoje życie na ołtarzu Ojczyzny. Zginęli dlatego, że nie chcieli przestać być Polakami. Ich ofiara została przyjęta. W pełni wiary otrzymają wieniec chwały w niebie. Módlmy się by pamięć o naszych bohaterach nie została zapomniana.

PROCESJA WYPOMINKOWA

W dzień zaduszny, w naszej świątyni, rano i popołudniu odbyły się procesje połączone z wypomikami za zmarłych.

Po południu modlitwę poprowadził ks. Proboszcz wraz z ks. Krychem.

Przy pięciu stacjach modlono się za poszczególne stany STACJA I - ZA ZMARŁYCH DUCHOWNYCH I OSOBY KONSEKROWANE, STACJA II ZA - ZMARŁYCH RODZICÓW, STACJA III - ZA ZMARŁYCH KREWNYCH I PRZYJACIÓŁ, STACJA IV - ZA POLEGŁYCH I OFIARY WOJNY  i STACJA V

- ZA WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH. Przy 5 stacji, zostali wyczytani konkretni zmarli, których nazwiska podali wierni do modlitwy wypominkowej.

Na koniec ks. Radosław Krych, udzielił zgromadzonym Bożego błogosławieństwa.

UROCZYSTOŚĆ WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH
01.11.2024
PROCESJA RÓŻAŃCOWA
Zdjęcia wykonał Adam Kośla.

W ciągu Roku Liturgicznego Kościół wspomina każdego dnia, poszczególnych świętych i błogosławionych. W uroczystość Wszystkich Świętych wspominamy wszystkich tych imiennych i bezimiennych świętych, którzy po wędrówce swojego ziemskiego życia, oglądają Boga twarzą w twarz w niebie.

Podczas Mszy św. o godz. 11:00, ks. Radosław Krych wspomniał o życiu świętych i błogosławionych.

Mówił jak spełniały się słowa Jezusa w ich ziemskim pielgrzymowaniu.

W tym roku, w naszej świątyni, można było pomodlić się przy relikwiach kilkunastu świętych. Relikwie te należą do Pana Adama Kośli, który od wielu lat interesuje się kultem relikwii. Pan Adam, z czcią i pobożnością podchodzi do każdej z niej, modląc się codziennie za wstawiennictwem świętych i błogosławionych, których obecnie posiada , a są one już z całego świata. Sam, poświadcza jak wielkie cuda dzieją się w jego życiu za wstawiennictwem świętych czy błogosławionych.

Mówi, że każdy może starać się o daną relikwię, ale obecnie zmieniły się przepisy i już nie tak łatwo je otrzymać.

Najłatwiej pozyskać relikwie 3 stopnia, które nie są cząstką świętego, lecz np. materiałem otartym o Jego kości.

W naszej świątyni w Uroczystość Wszystkich Świętych, można było pomodlić się przy relikwiach: bł. Rafała Chylińskiego – franciszkanina, św. Alfonsy od Niepokalanego Poczęcia Maryi z Kościoła Syromalaberskiego (jeden z Katolickich Kościołów Wschodnich), św. Ojca Szarbela - zakonnika z Kościoła Maronickiego (jeden z Katolickich Kościołów Wschodnich), bł. Jozafaty Hordaszewskiej - zakonnicy z Kościoła Katolickiego obrządku Bizantyjskgo-Ukraińskiego (jednego z Katolickich Kościołów Wschodnich), św. brata Alberta Chmielowskiego, bł. Kardynała Stefan Wyszyńskiego, św. Józefiny Bakhity, bł. Salomey księżnej i zakonnicy, bł. Carlo Acutis, bł. Piusa IX papieża, św. Pawła VI – papieża, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.

Dziękujemy panu Adamowi, za możliwość modlitwy przy relikwiach za wstawiennictwem świętych i błogosławionych.

XXX NIEDZIELA ZWYKŁA
27.10.2024
MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI KS. PROBOSZCZA TADEUSZA WEBERA Z OKAZJI NADCHODZĄCYCH IMIENIN
Relacja ze Mszy św.
HOMILIA

W XXX niedzielę zwykłą podczas Mszy świętej o godzinie 11:00, wierni modlili się w intencji tut. ks. Proboszcza Tadeusza Webera z racji zbliżających się imienin. Intencję i kilka słów wstępu powiedział ks. Radosław Krych. Eucharystii towarzyszył nasz chór parafialny, który przygotował nowe pieśni na to wydarzenie.

Pod koniec Mszy św. przedstawiciele grup i wspólnot parafii złożyli okolicznościowe życzenia księdzu Solenizantowi, który na zakończenie z wzruszeniem podziękował za słowa skierowane do jego osoby.

Podczas Mszy św. o godz. 11:00, homilię wygłosił ks. Proboszcz Tadeusz Weber, a że jest to Msza z udziałem dzieci, dlatego też ks. celebrans zaprosił je bliżej ołtarza by wraz nimi ją poprowadzić. Zadawał pytania dzieciom i wyjaśniał jak wielką siłę ma moc wiary w Jezusa.

Zachęcamy do wysłuchania homilii- nie tylko dla dzieci.

Po wspólnej modlitwie, ks. Solenizant spotkał się z wiernymi, którzy pragnęli spędzić z Nim kilka chwil wspólnie. Zaprzyjaźnieni parafianie na tą okoliczność wykonało  tort, którym ks. Tadeusz rozczęstował zgromadzonych na wspólnej kawie.

KAWIARENKA
13.10.2024 – XXIV DZIEŃ PAPIESKI
 

W XXVIII niedzielę zwykłą przeżywaliśmy 24 Dzień Papieski. W tym roku pod hasłem:

JAN PAWEŁ II. EWANGELIA STAROŚCI I CIERPIENIA. 

 

W naszej świątyni po każdej Mszy św. można było zakupić "PAPIESKIE KREMÓWKI", 

ze sprzedaży których dochód przeznaczony

w całości został na Dzieło Nowego Nowego Tysiąclecia. 

Dziękujemy za wsparcie żywego pomnika św. Jana Pawła II

przez ofiary złożone do puszek i zakup kremówek.

Zdjęcia wykonali Państwo Widerscy.
XXVII NIEDZIELA ZWYKŁA
06.10.2024
Relacja z nabożeństwa

W XXVII niedzielę zwykłą przed dzień Matki Bożej Różańcowej, odbyła się Procesja Różańcowa do Pięciu Ołtarzy.

W procesji udział wzięła Asysta Parafialna wraz z Żywą Różą, siostrami zakonnymi i wiernymi, którzy przybyli na modlitwę.

Nabożeństwo poprowadził ks. prałat Tadeusz Weber - nasz proboszcz a towarzyszyli mu, ks. Henryk Krzosek i ks. Radosław Krych.

Przy każdym ołtarzu zostało odczytane rozważanie i dziesiątek różańca świętego.

PROCESJA RÓŻAŃCOWA
Relacja ze Mszy św.
HOMILIA
MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI ŻYWEJ RÓŻY

Msza święta o godz. 18:00 odbyła się w intencji członków Żywego Różańca. Wspólnota przygotowała dary ofiarne, które zostały złożone na ręce celebransa ks. Radosława Krycha. W tą niedzielę podczas wszystkich Mszy św. towarzyszył im, zespół muzyczny polsko-ukraiński „Kalyna”, który tworzył oprawę muzyczną. Po Mszach można było usłyszeć mini koncert a także nabyć płytę zespołu, a dochód przeznaczony jest na ich działalność.

Nawiązując do Ewangelii z tej niedzieli, ks. Radosław powiedział, że na to Słowo Boże trzeba spojrzeć z trzech płaszczyzn. Faryzeusze jako ci uczeni, mają problem z uczniami Jezusa. Zadają pytanie Jezusowi o małżeństwo.

Ks. celebrans wyjaśnia słowa Jezusa. Mówi dalej jak ważne są relacje z małżeństwie. Druga płaszczyzna to jest uczniowie - Jezus. Powiedział kapłan. Uczniowie dopytują Jezusa o to czego nie rozumieją. Trzecia płaszczyzna to uczniowie - dzieci. Jezus mówi, pozwólcie dzieciom przychodzić do mnie. Ks. Radosław wyjaśnia jak patrzeć na tą relację i jak stawać się dzieckiem Bożym. To kilka zdań z pięknej homilii o relacjach w małżeństwie i o stawaniu się Bożym dzieckiem. Zachęcamy do wysłuchania.

PRZY WYJŚCIU Z KOŚCIOŁA

Trwają już zapisy na wypominki. Imiona zmarłych można podawać

po Mszach św. w niedzielę pod chórem bądź w tygodniu

w kancelari parafialnej.

Po Mszach św.

można było nabyć

płytę zespołu

Kalyna.

PIELGRZYMKA AUTOKAROWA DO LICHENIA I ŚWINIC WARCKICH
28.09.2024
WYJAZD Z ŁODZI

28 września, pod naszą świątynią zgromadzili się wierni, którzy zapisali się na pielgrzymkę autokarową.

O 6:15 wyruszyli z Łodzi do Lichenia, pod opieką duchową ks. Radosława Krycha.

PRZYJAZD DO LASU GRĄBLIŃSKIEGO

Około godziny 9:10, pielgrzymi dotarli do Lasku Grąblińskiego, który był pierwszym punktem zwiedzania. Tam, ks. Radosław Krych poprowadził Drogę Krzyżową. Pielgrzymi spacerowali od stacji do stacji, odmawiając między nimi Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Na zakończenie tego punktu,

wykonano pamiątkowe zdjęcie grupowe.

LICHEŃ STARY - bazylika

Na godzinę 10:00, pielgrzymi dotarli na Mszę św.,

którą w koncelebrze innych kapłanów sprawował

nasz ks. Radosław. 

Po Eucharystii, pamiątkowe zdjęcie pod bazyliką.

O godzinie 11:00, pielgrzymi spotkali się z przewodnikiem, który oprowadził ich po dolnej i górnej części bazyliki, opowiadając o przebogatej symbolice tego miejsca, historii sięgającej samych początków, wielu kaplicach i fundatorach tego miejsca.

Po zwiedzaniu pielgrzymi idąc na obiad mogli podziwiać piękno tego miejsca. A po obiedzie trochę czasu na odpoczynek  i zakup pamiątek.

ŚWINICE WARCKIE 

Około 15:40 pielgrzymi dotarli do Świnic Warckich,

a tam do Sanktuarium narodzin i chrztu św. Faustyny, gdzie odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Powitał ich tamtejszy ks. Proboszcz, który z radością i charyzmatem opowiedział o św. Faustynie począwszy od jej rodziców. O objawieniach Jezusa, który tam do niej przychodził. Opowiadał tak ciekawie, że nie wiadomo kiedy minęła godzina i trzeba było się zbierać. 

GŁOGOWIEC

Ostatnim punktem w planie pielgrzymki był Głogowiec. Wieś w której urodziła się i mieszkała

w dziecięcych latach św. Faustyna. 

Pielgrzymów oprowadziła siostrzenica św. Faustyny.

Pielgrzymów powitał nawet tamtejszy piesek. 

Około 19:40, zmęczeni ale szczęśliwi i pełni nowej wiedzy pielgrzymi powrócili do Łodzi. 

XXIII NIEDZIELA ZWYKŁA. MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI KS. RADOSŁAWA KRYCHA.
08.09.2024
MSZA ŚWIĘTA  - relacja 

8 września podczas Mszy świętej  o godz. 11:00, nasza parafia modliła się w intencji ks. Radosława Krycha, który tego dnia obchodził swoje imieniny. Na Eucharystię przybyli wierni, pragnący modlić się za ks. Wikariusza. Asysta Parafialna na tę okoliczność wystawiła sztandary. 
Pod koniec Liturgii, ks. Proboszcz w imieniu własnym i ks. Henryka złożył życzenia ks. Radkowi, wyrażając swą radość i wdzięczność za wszelkie inicjatywy wypływające od Solenizanta. Następnie przedstawiciele Asysty i Żywej Róży z Wieczernikiem oraz dzieci, złożyły księdzu Solenizantowi życzenia wraz z podarkami i kwiatami.

Ks. Radosław pełen wzruszenia podziękował za wszelkie słowa skierowane tego dnia do Jego osoby i zaprosił zgromadzonych na Liturgii do parafialnej kawiarenki, która tego dnia wznowiła działalność po wakacyjnej przerwie. Nie zabrakło także cukierków, które w imieniu kapłana rozdawali wiernym ministranci.

HOMILIA

W homilii ksiądz celebrans wspomniał jak Jezus przemierza kilka miast greckich, w których panował politeizm, jednak Jezus chce tam iść. Jezus chce przemierzyć krainy, w które sam kiedyś pośle uczniów. Mówił następnie: Dziś w Ewangelii przyprowadzają głuchoniemego do Jezusa. Tej Ewangelii, używa się w obrzędzie "Effatha", kilka dni przed chrztem dorosłych. Przyprowadzamy dzieci do chrztu. Znaczy to tyle, że potrzeba kogoś kto doprowadzi do chrztu. Celebrans w homilii wyjaśnia wiele faktów dotyczących wiary i chrztu. "Effatha" – otwórz się, aby twoje uszy były gotowe do przyjmowania tego słowa – Słowa Bożego. Podsumowanie homilię mówiąc – mamy trzy rzeczy – usłyszeć, powiedzieć i przyprowadzić. W tej kolejności na nowo rodzą się nowi chrześcijanie. Róbmy wszystko aby to Słowo przyjąć, nie tylko w Eucharystii ale i w osobistej lekturze.

KAWIARENKA

Po wakacyjnej przerwie wznowiła działalność nasza parafialna kawiarenka. W tą niedzielę świętowaliśmy tam imieniny ks. Radosława.

Kawiarenka zaprasza w każdą niedzielę po Mszy św. o 11:00.

MSZA ŚWIĘTA DZIĘKCZYNNA ZA DAR 99 PIESZEJ PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ
27.08.2024
MSZA ŚWIĘTA  - relacja 

27 sierpnia 2024 roku, o godz. 18:00, odbyła się Msza święta dziękczynna za dar 99 Pieszej Pielgrzymki Łódzkiej na Jasną Górę. Na Eucharystię przybyło kilku kapłanów z pielgrzymiego szlaku a wśród nich ks. Łukasz Tarnawski - kierownik pielgrzymki, który przewodniczył tej Liturgii. Przybyli pielgrzymi, którzy w dniach 21-24 sierpnia pielgrzymowali do Tronu Maryi. Wśród nich nie zabrakło duchowych pielgrzymów, którzy są dużym wsparciem modlitewnym dla idących pieszo do Częstochowy. Nowym sposobem pielgrzymowania w tych dniach, jest pielgrzymka dla tych, którzy zostają w mieście. W tym samych dniach pielgrzymowali oni z czterech łódzkich kościołów do parafii Matki Bożej Fatimskiej. Kościół wypełnił się po brzegi. Nie zabrakło także sióstr zakonnych. Mszy św. towarzyszył chór pielgrzymkowy, który swym potężnym brzmieniem, rozradował nie jedno serce,

które jeszcze piękniej mogło dziękować za te dni rekolekcji w drodze.

Na początku słowa uznania i podziękowania wygłosił nasz ks. Proboszcz Tadeusz Weber, który jak powiedział, zawsze z radością i otwartością gości pielgrzymów w tej wyjątkowej świątyni. 

W homilii Ks. Łukasz Tarnawski - kierownik pielgrzymki, na początku zaznaczył o celowości obecności pielgrzymów na tej Mszy św. Nawiązał do tego, że nawet formularz Eucharystii, jest z dnia Matki Boskiej Częstochowskiej, powiedział: to po to aby przedłużyć nasze pielgrzymowanie. Jesteśmy też po to aby dziękować

- dodał. Wiemy jaką wartością jest dla nas pielgrzymka i czego nas uczy. Dzisiejsze dziękczynnie jest dla nas wyzwaniem. Ks. Kardynał zachęcał aby ten czas dobrze wykorzystać. W tym dziękczynieniu zachęcam aby postawiać sobie pytania. Postawa faryzeuszów wiele nam wyjaśnia. Poczuliśmy się wielcy dzięki pielgrzymce.

I tu celebrans stawia czytania z tej Mszy św. i wyjaśnia o co chodzi. Co możemy konkretnie zrobić teraz?

Dziękując dziś Bogu, trwając w takiej radości, spróbujmy zaprogramować nasze życie. Może nie będzie to długi czas kiedy ten program będzie aktywny, ale zaprogramować po to aby jak najlepiej wykorzystać to czego doświadczyliśmy, co zobaczyliśmy.

HOMILIA
PODZIĘKOWANIA 

Na zakończenie kierownik pielgrzymki, wspomniał

o nowej inicjatywie co do zbliżającej się już setnej pielgrzymi ku Jasnej Górze.

Podziękował także, poszczególnym służbom, kapłanom, siostrom zakonnym jak i samym pielgrzymom,

bez których ciężko mówić o pielgrzymce.

ROZPOCZĘCIE 99 PIESZEJ PIELGRZYMKI NA JASNĄ GÓRĘ
21.08.2024
PRZYGOTOWANIA DO PIELGRZYMKI

Od godziny 5:00, pracowały już służby pielgrzymkowe. Przede wszystkim ta bagażowa. Jeszcze wcześniej przez kilka dni pracowała posługa od zapisów

na pielgrzymkę aby każdy kto pragnął mógł zapisać się. Istniała także możliwość zapisu on-line.

MSZA ŚWIĘTA

Mszą św. o godz. 6:00, rozpoczęła się 99 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę, w tym roku pod hasłem: " W JEDNYM DUCHU JEDNO CIAŁO". Na pielgrzymkę zapisało się około 1100 osób. Większość z nich uczestniczyło we Mszy św. na rozpoczęcie pielgrzymki. Przy ołtarzu stanęło kilkudziesięciu kapłanów

na czele z celebransem Kardynałem Grzegorzem Rysiem. Na wstępie zgromadzonych powitał nasz ksiądz Proboszcz Tadeusz Weber, wyrażając swą radość z goszczenia tak olbrzymiej ilości wiernych. Powitał także Kardynała jak i kapłanów oraz Siostry zakonne. Wspomniał także, o pielgrzymach duchowych.

Homilię wygłosił Kardynał Ryś. Po Komunii św., ks. kierownik pielgrzymki Łukasz Tarnawski, przedstawił wstępny plan pierwszego dnia pielgrzymowania. Błogosławieństwa Bożego udzielił Kardynał Ryś. 

MSZA ŚWIĘTA  - relacja 
HOMILIA

Kardynał na wstępie homilii wyjaśnił, jak bardzo potrzebujemy tej przypowieści. Przypowieści o pracownikach w winnicy. Jak bardzo jej potrzebujemy – zapytał retorycznie metropolita. Dzisiejszy obraz Ewangelii, czy nas gorszy czy zachwyca, mobilizuje czy demobilizuje. Ona wyrywa nas z myślenia od takiego interesu jakiego robimy z Bogiem. Metropolita wyjaśnia, że gospodarzowi, zależy na tym, by równo wszystkich traktować. Wyjaśnia o naszym sensie życia w Kościele. Zamiast pielęgnować swoje zasługi, trzeba wychodzić do tych którzy jeszcze nie przyszli. Oni są naszymi braćmi i siostrami Nie będziemy szczęśliwi dopóki ich z nami nie będzie. Bardzo potrzebujemy tej przypowieści, i dziękujemy,

że z nią rozpoczynamy pielgrzymowanie, które jest skoncentrowane na naszym życiu w Kościele. Na wspólnocie Kościoła, w jednym duchu, jedno ciało – zaznaczył kardynał Ryś. Ta wspólnota, którą jest Kościół musi być odwrotnością tego co w świecie uchodzi za oczywiste i właściwe. Dopóki nie będzie odwrotnością nie będziemy też żadnym znakiem. A ty znakiem chcielibyśmy być .Metropolita zakończył homilię wersetem z antyfony - żywe jest Słowo Boże i skuteczne, zdolne osądzić pragnienia i myśli serca. Przypowieść ta głęboko osądzona nasze pragnienia, nasze myśli i serca, bardzo je głęboko osądza.

OCZEKIWANIE NA WYJŚCIE

Po Mszy św., była chwila

aby pozałatwiać potrzebne sprawy, zjeść śniadanie

i nabrać sił do drogi.

WYJŚCIA GRUP PIELGRZYMKOWYCH

Od godziny 7:30, w dziesięciominutowych odstępach, wyruszały kolejno poszczególne grupy. Grupa Pierwsza o 7:30, Grupa czwarta o 7:40, grupa piąta o 7:50 i w tej grupie pielgrzymował ksiądz Kardynał Grzegorz Ryś, o 8:00, Grupa Druga o 8:10, Grupa Trzecia - akademicka o 8:20 - w tej grupie pielgrzymował nasz były wikariusz - ks. Maciej Chodowski, Grupa Szósta o 8:30 - ta grupa rozpoczęła wspólną wędrówkę tradycyjnie o menueta, Grupa Ósma - franciszkańska o 8:40. Pielgrzymi będą szli cztery dni do tronu Maryi. Dołączy do nich jeszcze po drodze Grupa Siódma oraz ostatniego dnia Grupa Rowerowa wyruszająca spod łódzkiej katedry 23 sierpnia. Przed rozpoczęciem pielgrzymowania, każda z grup modliła się zwracając swe oczy ku naszej świątyni i jeden z kapłanów udzielał im Bożego błogosławieństwa. Nie zabrakło też wiernych żegnających pielgrzymów jak i tych, którzy choć kawałek drogi dołączyli do wspólnej wędrówki.

WNIEBOWZIĘCIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
ODPUST PARAFIALNY 
15.08.2024
UROCZYSTA SUMA ODPUSTOWA 

Od wczesnych godzin porannych, Asysta Parafialna z pomocnikami, przygotowywała się do podjęcia Asyst z zaproszonych łódzkich parafii na uroczystość. Przygotowywała agapę jak i witała się z gośćmi. 

PRZYGOTOWANIA DO UROCZYSTOŚCI 
WYSTRÓJ ŚWIĄTYNI
NA UROCZYSTOŚĆ

O wystrój zadbała przede wszystkim Siostra Ludwika

wraz z Siostrami posługującymi przy parafii.

15 sierpnia w Kościele przeżywana jest Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Dla naszej świątyni jest to dzień Odpustu Parafialnego. Wspominamy tego dnia, o początkach naszej świątyni, która została wybudowana jako wotum wdzięczności za " Cud nad Wisłą" w 1920 roku. O godz. 12:30, odbyła się Uroczysta Suma Odpustowa, na którą przybyły poczty sztandarowe z łódzkich parafii. Eucharystii przewodniczył ks. prałat Ireneusz Kulesza, który także wygłosił okolicznościową homilię. Przybyli także księża Proboszczowie z kilku parafii naszego dekanatu. Ks. prałat Tadeusz Weber - nasz proboszcz, na początku powitał zgromadzonych, wyrażając swą radość ze wspólnej modlitwy, której z jednej intencji była modlitwa za parafian, a drugą za poległych w bitwie Warszawskiej. Liturgia była bardzo bogata. Nasza Asysta Parafialna złożyła dary ofiarne na ręce ks. Celebransa. Na zakończenie Mszy św. zostały poświęcone kwiaty i zioła przyniesione przez wiernych a następnie podziękowania złożył do zgromadzonych gospodarz miejsca, nasz ks. Proboszcz, dziękując poszczególnym osobom, oraz pocztom sztandarowym, a były to: - MB Jasnogórskiej, - Św. Stanisława Kostki, - Św. Mateusza Ewangelisty, - - Św. Jana Pawła II i Jana XXIII - Św. Łukasza Ewangelisty, - Matki Bożej Różańcowej ze Stoków - Św. Siostry Faustyny, - Św. Rodziny, - Chrystusa Króla, - Św. Józefa z ul. Ogrodowej, - Św. Józefa z ul. Farnej, - Matki Bożej Fatimskiej, - Najśw. Serca Jezusowego z Retkini, - Matki Bożej Anielskiej, - Przemienia Pańskiego, - Podwyższenia Krzyża Świętego - Św. Wojciecha Po podziękowaniach odbyła się Procesja Odpustowa.

UROCZYSTA SUMA ODPUSTOWA - relacja 
UROCZYSTA SUMA ODPUSTOWA 
HOMILIA

W homilii ks. Kulesza, przypomniał jak to Maryja stała się naszą Matką. Wspomniał o zaśnięciu i wniebowzięciu Maryi, jak to się dokonało. A następnie o bitwie Warszawskiej, kiedy to bolszewicy atakowali Polskę, a ona oddana Maryi, trwała na modlitwie różańcowej, podczas której złożono śluby, że jeśli Bóg da zwycięstwo, zostanie wybudowany kościół wotum. Nasza świątynia jest właśnie tym wotum, gdzie w głównym ołtarzu, pod obrazem Matki Bożej, widnieje napis " dzięki Ci Matko za cud nad Wisłą" i obraz przypominający to wydarzenie. Ks. Kulesza wspomniał jak to ludzie oddani Maryi, odchodzili w jej święto. Tego dnia Maryja otrzymuje łaskę otwarcia szeroko bram nieba dla dusz czyśćcowych. Przychodząc dziś na odpust, przychodzimy po odpust, będąc w stanie łaski uświęcającej przyjmując Komunię św., możemy ofiarować ją za siebie samych, możemy za zmarłych, upraszając to co najcenniejsze jest dla człowiek - zbawienie. Nie ma większego daru - wejść w bramy nieba, być w domu Ojca.

PROCESJA ODPUSTOWA 
PROCESJA ODPUSTOWA 

Po Mszy świętej,  wokół świątyni przeszła procesja odpustowa. Udział w niej wzięła nasza Asysta jak i przybyłe poczty sztandarowe z łódzkich parafii. Liturgiczna Służba Ołtarza i kapłani oraz siostry zakonne. Nie zabrakło wielu wiernych, którzy pragnęli uczestniczyć w tym wielkim święcie naszej parafii. Po procesji rozbrzmiało Te Deum, a po błogosławieństwie Najświętszym Sakramentem, rozbrzmiała pieśń Boże, coś Polskę.

AGAPA

Po modlitwie w świątyni, przybyłe Asysty Parafialne, zostały zaproszone na wspólny posiłek, przygotowany przez naszą Asystę i pomocników. Przybył także, na chwilę nasz ks. Proboszcz, 

który raz jeszcze podziękował za obecność zgromadzonym i pobłogosławił posiłek zastawiony na stołach. 

Asysty z radością spędziły czas ze sobą na rozmowach, planach, spożywając to co na stołach. 

FESTYN PARAFIALNY
16.06.2024

Wreszcie nadszedł ten dzień, 16 czerwca. Przygotowania do niego trwały już od dwóch miesięcy.

Zaplanowano wiele atrakcji na dzień festynu.

MSZA ŚWIĘTA 

Festyn rozpoczął się Mszą świętą  godz. 12:30.

Wiele osób postanowiło już od tego najważniejszego punktu rozpocząć wspólnie spędzony czas. 

Podczas Mszy św.., można było usłyszeć nasz chór parafialny, który swym śpiewem ubogacił Liturgię.

Homilii jako takowej nie było. Został odczytany " List Episkopatu Polski w sprawie ochrony życia". 

BIESIADOWANIE

Do tego dnia, organizatorzy festynu przygotowywali się od dwóch miesięcy. Festyn rozpoczął się Mszą św. o 12:30. Po Mszy św. rozpoczęło się wspólne biesiadowanie. Niestety pogoda nie co pokrzyżowała plany i wiele atrakcji nie było się odbyć. Z tyłu kościoła można było zakupić wojskową grochówkę i kiełbasę oraz kaszankę z grilla. Tego dnia była możliwość wejścia wraz z przewodnikiem na wieżę i taras kościoła, gdzie można było napić się kawy czy też herbaty. W dolnym kościele była umiejscowiona reszta atrakcji. Kawa i herbata, ciasta i ciasteczka, wata cukrowa i popcorn. Zwiedzić można było Salę Pamięci Lotnictwa Polskiego, gdzie pasjonat prowadzący ją z ciekawością opowiadał o dziejach lotnictwa. Była również loteria fantowa w której każdy los wygrywał a także była nagroda główna na zakończenie do wylosowania. Największą atrakcją dla dzieci był występ zespołu artystycznego - Klaunik, gdzie dzieci mogły uczestniczyć w zabawach prowadzonych przez zespół. Dla dorosłych, chodź nie tylko wielką atrakcją był koncert zespołu "Oczy i usta", który dał popis swoim możliwościom. Było malowanie twarzy, gry i zabawy które można było zorganizować wewnątrz dolnego kościoła.

Zabawa przewidziana była do 18:00, ale pogarszająca się pogoda i chłód jaki nadszedł, zmusiło to organizatorów do nie co wcześniejszego zakończenia. Ostatnim punktem festynu, było losowanie głównej nagrody w loterii fantowej. Został wylosowany numer 13, którego szczęśliwą posiadaczką była nasza była parafianka. Przybyła z całą rodziną na festyn. To też po potwierdzeniu zwycięskiego losu, odebrała główną nagrodę, którą był rower górski. Z całą rodziną bardzo się ucieszyli z wygranej. Na pewno przyda im się nie raz.. Festyn zakończył się przed 16:00. Wiele osób zaangażowało się w jego powstanie i z radością pełnili posługi przy swoich stolikach z różnościami. Dziękujemy Wam bardzo. Dochód został przeznaczony na prace remontowe i renowacyjne tej świątyni.

DOBA EUCHARYSTYCZNA
08.06.2024

W Kościele łódzkim w dniach 7-8 czerwca 2024, przeżywana jest Doba Eucharystyczna, upamiętniająca wizytę świętego Jana Pawła II w Łodzi w 1987 roku.

W związku z tym czasem, w łączności z innymi łódzkimi parafiami. W tych dniach, na prośbę Kardynała Grzegorza Rysia, modlono się przede wszystkim o nowe powołania kapłańskie i zakonne oraz za kapłanów.

MSZA ŚWIĘTA W POŁUDNIE

8 czerwca w południe odbyła się dodatkowa Msza święta, za parafian, której przewodniczył ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii.

Dziękowaliśmy także, Bogu za dar Jana Pawła II. Pod koniec Eucharystii, został złożony akt oddania parafii Niepokalanemu Sercu Maryi, który przywieźli parafianie z pielgrzymki do Niepokalanowa tydzień wcześniej.

W homilii, przeżywając to święto Eucharystii, które od pewnego czasu jest takim czuwaniem przed Jezusem, wspominamy kiedy to 13 czerwca 1987 roku, kiedy Kościół łódzki przeżył to wielkie nawiedzenie Piotra naszych czasów, Jana Pawła II. Czyniono starania, aby chodź na chwilę Ojciec Święty nawiedził naszą świątynię, ale z pewnych względów nie było to możliwe. Jednak nasza parafia, była obecna tam na Lublinku, przy ołtarzu stał obraz mozaikowy Matki Bożej Watykańskiej, który teraz jest z nami w bocznej kaplicy. Ks. celebrans opowiada dalej o wydarzeniach jakie wtedy się odbywały, a przede wszystkim o wielkim Święcie Eucharystii, gdyż półtora tysiąca dzieci, wtedy na Lublinku przystąpiło do pierwszej Komunii św. Ksiądz Weber, nawiązuje także, do Ewangelii, z dnia, rozwijając to co uczynił Jezus, jak rozmawiał z uczniami w drodze, którzy Go nie rozpoznali. Dopiero przy łamaniu chleba otworzyły się im oczy i poznali Swojego Pana i Mistrza. Jezus dał siebie jako pokarm. Został z nami w Kościele i karmi nas Swoją Krwią i Ciałem.

RELACJA 
HOMILIA
AKT ODDANIA
MSZA ŚWIĘTA NA ZAKOŃCZENIE CZUWANIA

Msza św. 8 czerwca, o godz. 18:00, zakończyła ten wyjątkowy czas. Przewodniczył jej ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii.

 

W homilii nawiązał do wydarzeń jakie się odbywały w związku z pielgrzymką Piotra naszych czasów na łódzką ziemię. Nawiązał także, do Liturgii Słowa. O przekroczeniu prawa przez Adama i Ewę. I o tym, że Bóg dał nam Swego Syna aby nas odkupił i uwolnił od grzechu. 

Mszę św. zakończyło Boże błogosławieństwo. 
 

Niech owocem tego czasu, będzie nieustanna modlitwa Kościoła za kapłanów i o kapłanów, aby nie zabrakło tych, którzy sprawują Mszę św., która jest pamiątką ostatniej Wieczerzy, a dzięki Niej, sam Jezus dał na siebie i tak pozostał na wieki ze swoim Kościołem.

DOBA EUCHARYSTYCZNA
07.06.2024

W Kościele łódzkim w dniach 7-8 czerwca 2024, przeżywana jest Doba Eucharystyczna, upamiętniająca wizytę świętego Jana Pawła II w Łodzi w 1987 roku.

W związku z tym czasem, w łączności z innymi łódzkimi parafiami. 

CZUWANIE MODLITEWNE

O 21:00 rozpoczęło się Apelem Jasnogórskim modlitewne czuwanie. Każda parafia otrzymała różaniec wykonany przez siostry zakonne,

jako znak łączności między parafiami. Czuwanie poprowadził ks. prałat Tadeusz Weber wraz z chórzystkami posługującymi podczas pierwszych sobót miesiąca.

Podczas czuwania wierni modlili się na różańcu oraz śpiewem uwielbiali Pana.

Szczególnie modlono się za kapłanów i o kapłanów o co prosił Kardynał Grzegorz Ryś, podczas Mszy na rozpoczęcie czuwania w łódzkiej katedrze.

MSZA ŚWIĘTA W NOCY

Około godziny 23:00, rozpoczęła się Msza św. dziękczynna za wizytę św. Jana Pawła II w Łodzi w 1987 roku.

Mszy św. przewodniczył ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii. Podczas Eucharystii można było usłyszeć chór, posługujący w pierwsze soboty miesiąca.

Po Ewangelii nie było zwykłej homilii lecz ks. celebrans, przytoczył kilka myśli św. Jana Pawła II, i rozważań jakie miał w sercu.

PIELGRZYMKA AUTOKAROWA DO NIEPOKALANOWA
01.06.2024

Z pod naszej świątyni 1 czerwca o 7:00, wyruszyła pielgrzymka autokarowa do Niepokalanowa, w której wzięli udział także, wierni z innych łódzkich parafii i dwie siostry zakonne. .Przed odjazdem, kilka słów do pielgrzymów powiedział nasz ks. Proboszcz, który na drogę udzielił Bożego Błogosławieństwa.

Organizatorką pielgrzymki była przede wszystkim  Pani Elżbieta z naszej parafii. Na pielgrzymkę wybrało się nie całe 50 osób.

Pielgrzymi dotarli na miejsce przed 9:00 i skierowali swe kroki do sali Bonawentury, gdzie o 9:30, rozpoczęła się konferencja o zawierzeniu się Maryi.

O 10:00, pielgrzymi obejrzeli Tysiąclecia, która opowiada jak Polska przyjęła chrzest i o dalszych jej losach jakie wiara pełniła w życiu narodu.

Kolejnym punktem była Msza święta w Bazylice Mniejszej o zawierzeniu. W homilii wierni usłyszeli o Matce Bożej i jej wielkiej roli w dziele zbawienia.

Po Eucharystii, odbył się przed wystawionym Najświętszym Sakramentem różaniec a po nim krótkie rozważanie o jednej z tajemnic Różańca Świętego.

Było to nabożeństwo Pierwszej Soboty.

Po modlitwie w bazylice, pielgrzymi udali się na ciepły posiłek u braci, gdzie za co łaska, można było zjeść ciepłą zupę. Na chwilkę zajrzeli do kaplicy Wieczystej Adoracji.

Na 14:00, siostra Teresa zorganizowała spotkanie z Ojcem Ryszardem Żuber, który jest prowitencjonariuszem procesu beatyfikacyjnego Brata Innocentego Wójcika.

Od Ojca Ryszarda pielgrzymi dowiedzieli się o kandydacie na ołtarze, jego historii życia i wielki zaangażowaniu się w sprawy Boże i ludzkie, a także jak człowiek tylko z podstawowym wykształceniem zasłynął wielką mądrością dzięki oddaniu się Maryi, a do którego przez to zjeżdżały tumy po mądre rady jakie dawał.

Na chwilkę pielgrzymi zajrzeli do sali pożarnictwa a następnie do kaplicy św. Maksymiliana, która zbudowana jest z drewna, którego zapach dodaje klimatu do modlitwy.

Niestety pogoda pokrzyżowała plany i w kaplicy w której mieli odmówić wspólnie Koronkę do Bożego Miłosierdzia, odmówili ją w autokarze. Nadchodziła wielka ulewa i organizatorka nie chciała aby pielgrzymów zmoczył deszcz, dlatego szybko udali się w stronę autokaru.

W autokarze, modlili się różańcem, śpiewali pieśni i dawali świadectwa.

Do Łodzi powrócili około 17:30 gdzie aż żal było się rozstawać, gdyż bardzo zżyli się w drodze, poprzez oddanie się Matce Bożej Niepokalanej.

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEGO CIAŁA  I KRWI JEZUSA.
30.05.2024
UROCZYSTA MSZA ŚWIĘTA

W uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Jezusa nasza świątynia zgromadziła cztery śródmiejskie parafie, które po Mszy wzięły udział w procesji Bożego Ciała. Parafię Matki Boskiej Zwycięskiej, Podwyższenia Krzyża Świętego, Najświętszego Imienia Jezus oraz katedrę. Przybyli do naszej świątyni, kapłani, siostry zakonne i wierni z tych parafii.

W liturgii uczestniczyli także, rektorzy Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi wraz z zarządem, Seminarium 35+ oraz Misyjnego Seminarium Redemptoris Mater. Uroczystości przewodniczył ks. Kardynał Grzegorz Ryś.

Kardynał Grzegorz Ryś powiedział w homilii: My dziś, chcemy oddać cześć Jezusowi, chcemy przed Nim klęczeć i Go uwielbiać. My dziś będziemy za nim szli przez ulice naszego miasta. Chcemy pokazać dziś Jezusowi, że jest w naszym życiu pierwszy. Ale chcesz klękać dziś przed Jezusem? Chcesz za Nim iść w tej pięknej procesji? Popatrz w swoje sumienie. Ono musi być oczyszczone. Wzywa nas do tego dzisiejsze Słowo, w dniu w którym najbardziej oddajemy publiczną cześć Jezusowi, wychodząc na ulice, kiedy chcemy Go pokazać całemu naszemu kochanemu miastu. Słowo mówi dziś do nas: najpierw popatrz w siebie! Dlaczego? Pewnie dlatego, że najważniejszym miejscem, w którym Bogu możemy oddać cześć, chwałę, uwielbienie jest nasze sumienie, jest nasze wnętrze. Jeśli Mu nie oddajemy czci w swoim sumieniu, jeśli On nie jest Panem w moim wnętrzu, to jakie mielibyśmy mieć prawo wynosić Go na ulice?

PROCESJA EUCHARYSTYCZNA

30 maja 2024 roku, Kościół przeżywał Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa. Po raz kolejny z naszej świątyni wyruszyła Procesja Eucharystyczna do czterech ołtarzy, która połączyła cztery łódzkie śródmiejskie parafie, katedrę, Podwyższenia Krzyża Św., Najświętszego Imienia Jezus i naszą, Matki Boskiej Zwycięskiej. W procesji wziął udział przede wszystkim Kardynał Grzegorz Ryś, który przy każdym ołtarzu wygłosił okolicznościowe słowo. W procesji, wzięli udział także, przedstawiciele łódzkich seminariów duchownych, siostry zakonne i wierni. Pierwszy ołtarz znajdował się przy skrzyżowaniu ulic Żeromskiego i Mickiewicza. Kardynał Ryś, zadał jedno słowo zgromadzonym do medytacji. Pascha. Eucharystia jest Sakramentem Paschy. Pascha to przejście z niewoli do wolności. Podczas Eucharystii, spożywamy niekwaszony chleb i pijemy wino. Ks. Kardynał wyjaśnił co symbolizuje niekwaszony chleb; Żydom ciężko było wyrwać się z niewoli w Egipcie

Niekwaszony chleb przypomina nam nie tylko nasze niewole, ale także to jak daleko jesteśmy przywiązani do nich. Wino zaś, to napój królów, wyjaśnił metropolita. Co to znaczy? Kardynał Ryś powiedział: było to po to , by ci co spożywali paschę, mogli sobie uświadomić, że Bóg wyzwala ich z niewoli, a przede wszystkim obdarza królewską wolnością. Wolny po królewsku, jest ten, co ma władzę nad sobą - zaznaczył Kardynał Ryś. Drugi ołtarz, przygotowany został przez parafię Najśw. Imienia Jezus. Tam oczekiwali na procesję Mocni W Duchu wraz z flagami. Znajdował się na skrzyżowaniu ulic Piotrkowskiej i Mickiewicza. Kardynał Ryś, powiedział tam o Eucharystii, jako znaku Miłosierdzia. Słowo miłosierdzie jest skryte w słowach Jezusa wyjaśnił metropolita. Jezus mówił: żal mi tego ludu. Miłosierdzie bierze się z tego, że widzisz jakiś dramat, niepowierzchownie tylko dogłębnie. Dotyka cię to wewnątrz i dlatego bierzesz to sobie do serca. Gdybyś mógł to chciałbyś tego cierpiącego człowieka, wziąć do swojego łona, tak by mógł narodzić się do nowego życia. To jest miłosierdzie - powiedział Ks. Kardynał, który także zadał pytanie, o miłość. Co robimy tak naprawdę z miłości a nie z wyrachowania. Trzeci ołtarz znajdował się na ulicy Piotrkowskiej w okolicach Żwirki i Wigury. Kardynał Ryś, powiedział tam o łamaniu chleba. O co w tym chodzi, wyjaśnił: w łamaniu chleba nie chodzi o to by się najeść. Gdybyście chcieli, żeby wszyscy głodni się najedli, to musicie im dać po bochenku chleba. Co innego zupełnie znaczy łamać jeden chleb między sobą. Jest to znak jedności, miłości i bliskości. Eucharystia, która jest Łamaniem Chleba, to nie zajadanie się chlebem samemu, ale to sakrament wspólnoty, bycia blisko siebie. Wyjaśnił metropolita. Czwarty ołtarz znajdował się na ulicy Piotrkowskiej, kilkadziesiąt metrów od katedry. Tam Kardynał Ryś, powiedział o Jedności. W naszych relacjach, między nami a światem to po naszej stronie jest problem mówi Jezus. Myślimy na ogół, że świat jest zły, świat nas nienawidzi, a w tym spotkaniu jesteśmy ofiarą. to nie wina świata, że jest zły. Dlaczego świat nie wierzy? Dlatego, że nie jesteśmy jedno z Nim w Ojcu. Tu nie chodzi o jakąkolwiek jedność. Jedność między chrześcijanami to nie jest jedność struktury, przepisów czy też poglądów. Jest to jedność sióstr i braci w Bogu, który jest Ojcem. Taka jedność jest argumentem dla świata. Procesja zakończyła się na stopniach katedry łódzkiej, gdzie metropolita udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem zgromadzonemu ludowi i podziękował za świadectwo wiary jakie dali uczestnicząc w tej uroczystości.

WIGILIA ZESŁANIA DUCHA ŚWIĘTEGO
18.05.2024
Msza święta o godz. 18:00
Czuwanie modlitewne

Wieczorem w Wigilię Zesłania Ducha Świętego, wierni zgromadzili się na Mszy św., by już wieczorem modlić się o obfite dary jakimi obdarowuje Duch Święty. Eucharystię odprawił i homilię wygłosił ks. Prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii. W homilii ksiądz celebrans przypomniał o wydarzeniach jakie wtedy się wypełniały a zostały obiecane uczniom przez Jezusa. O tym jak oczekiwali wspólnie Maryja i apostołowie zgormadzeni na modlitwie. I jak Duch Święty sprawił, że inne narody mogły rozumieć słowa głoszone przez apostołów. O powstawaniu nowych wspólnot, które wierzyły w Jezusa. A wszystko dzięki Duchowi Świętemu.

W Wigilię Zesłania Ducha Świętego, w naszej świątyni, odbyło się czuwanie modlitewne, poprowadzone przez ks. Proboszcza Tadeusza Webera i ks. Radosława Krycha. Czuwanie odbyło się od zaproszenia Maryi i Apostołów do wspólnej modlitwy by razem z Nimi oczekiwać na Ducha Świętego. Prosiliśmy o zesłanie darów jakimi obdarowuje Duch Święty. Modlitwa była połączona z pieśniami, które jeszcze bardziej pozwalały się głębiej wejść w relację z Duchem Świętym.

SAKRAMENT BIERZMOWANIA
17.05.2024

17 maja 2024 roku, wieczorem w naszej świątyni odbyła się Uroczysta Msza święta podczas, której został udzielony Sakrament Bierzmowania zgromadzonej młodzieży przez ks. Bp. Marka Marczaka. Na początku powitał zgromadzonych ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii, a następnie przedstawiciele rodziców młodych ludzi, poprosili ks. Biskupa o udzielenie ich dzieciom sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. Młodzież czynnie włączyła się w Liturgię Słowa. Ks. T. Weber odczytał Ewangelię o zmartwychwstaniu Jezusa a homilię wygłosił ks. Biskup Marczak, który na samym początku przypomniał młodzieży jak będzie wyglądał obrzęd Sakramentu, który mają przyjąć. Nawiązał także, do Ewangelii czytanej przed chwilą. Mówił: Jeśli rozpoznasz Jezusa, nie wytrzymasz by nie iść do drugiego człowieka i powiedzieć mu o Jezusie. Mówił również o tym jak może i kiedy dotknąć Duch Święty. Jednego dotnie od razu, drugiego na jesieni życia, wyjaśnił ks. Biskup. Następnie młodzież wyznała wiarę, odpowiadając na pytania ks. Biskupa. A po niej, odbył się Sakrament Bierzmowania. Kilkunastu młodych ludzi pełnych wiary przyjęło ten sakrament z rąk ks. Bp. Marczaka. Modlitwę wiernych poprowadziła przedstawicielka młodzieży. Liturgia Eucharystyczna rozpoczęła się uroczystym złożeniem darów ofiarnych przez bierzmowanych. Po Komunii św. ks. Proboszcz, podziękował poszczególnym osobom za przygotowanie uroczystości, Siostrze Ludwice za wystrój świątyni. Podziękował także, ks. Biskupowi i przybyłym z Nim ks. Hubertem Kempińskim. Następnie młodzież podziękowała ks. Biskupowi za udzielenie Sakramentu Bierzmowania. Podziękowali także, swoim bliskim za trud wychowania ich w wierze. Młodzież podziękowała, również kapłanom, a szczególnie ks. Radosławowi Krychowi za przygotowanie ich do przyjęcia Sakramentu Bierzmowania a także siostrze katechetce ze zgromadzenia Sióstr Urszulanek. Liturgię śpiewem ubogacił nasz Chór Parafialny, który na zakończenie otrzymał gromkie brawa za piękną oprawę uroczystości. Po Eucharystii, odbyła się pamiątkowa fotosesja.

RELACJA ZE MSZY ŚW.

A gdyby ktoś chciał usłyszeć samą homilię

ks. Biskupa Marka Marczaka 

to zapraszamy do filmu poniżej.

UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWSTĄPIENIA PAŃSKIEGO
ROCZNICA PIERWSZEJ KOMUNII ŚW.
12.05.2024

W Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego, dzieci z klas IV, przeżywały rocznicę I Komunii św. w naszej świątyni. Wraz z nimi przybyli bliscy, którzy pragnęli modlić się w intencji tych dzieci. Mszę św. celebrował i homilię wygłosił ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii. Dzieci czytały modlitwę wiernych. Do Komunii św. podeszły z radością, dziękując Bogu za wielki dar jaki otrzymały przed rokiem. Msza św. sprawowana była w intencji dzieci rocznicowych, aby wytrwały przez całe życie w przyjaźni z Jezusem.

RELACJA ZE MSZY ŚW.

 Dziś w Kościele przeżywamy Uroczystość Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Ten moment kiedy Pan Jezus musi odejść do Ojca. Przez 40 dni, utwierdzał wiarę w uczniach ze zmartwychwstał. Nie mógł jednak pozostać w takiej postaci na ziemi dlatego odszedł do domu Ojca. Uczniowie wpatrywali się w niebo ku odchodzącemu Jezusowi. A aniołowie oznajmili, że ten Jezus, który właśnie odchodzi, przyjdzie na końcu czasów na ziemię. Pan Jezus powiedział, że korzystne jest dla wszystkich Jego odejście. Jezus z nami będzie, Ojciec pośle Ducha św. który napełni serca apostołów. Nim Jezus odszedł przekazał swoim apostołom, aby szli na cały świat i głosili Ewangelię. Czy to trudne zadanie? Kapłan wyjaśnia. Dzięki Duchowi Świętemu, napełni ich serca. Otrzymają Jego dary. Dzięki Niemu, będą mieli moc by głosić Chrystusa. Wniebowstąpienie to wywyższenie ludzkiej natury. Jezus jako Bóg i Człowiek, to co ludzkie zabiera ze sobą do nieba. Ale Pan Jezus pozostał z nami w kościele. Pod postacią chleba. Następnie zwraca się do dzieci rocznicowych, by dziękowały Jezusowi za wielki dar jaki otrzymały.

HOMILIA
UROCZYSTOŚĆ NMP KRÓLOWEJ POLSKI
03.05.2024
MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI ASYSTY PARAFIALNEJ

W Uroczystość NMP Królowej Polski w naszej świątyni

o godz. 18:00, odbyła się Msza święta w intencji

Wspólnoty Asysty Parafialnej, która tego dnia co roku,

przeżywa swoje patronalne święto.

Asysta czynnie włączyła się w tą Eucharystię, poprzez wystawienie sztandarów, czytanie czytań modlitwę wiernych

oraz złożenie darów ofiarnych. Mszę św. odprawił opiekun Asysty ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii.

Podczas homilii usłyszeliśmy: 3 maja obchodzimy Uroczystość NMP Królowej Polski.

Radujemy się z królowania nad nami przez Maryję. Ks. Prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii, podczas Mszy św. o godz. 18:00, wygłosił okolicznościową homilię. Dzisiaj w naszym Polskim Kościele, dziś te wielki dzień, którym czcimy Maryję, jako naszą Królową. Składamy dziś hołd Maryi za szczególną opiekę. Ks. Celebrans opowiada o historii, powstania święta i okolicznościach jakie przyczyniły się do tego. O opiece Maryi nad nami, podczas wielkich zawirowań naszej historii. Polska zawsze oddawała się pod opiekę Matki Jezusa. Maryja jest naszą Królową.

Ale na czym ono polega? Zadaje pytanie celebrans. Królowanie Maryi wypływa z Królowania Jezusa.

Wyjaśnia ks. Tadeusz. Zachęcamy do wysłuchania w całości bogatej w treści i historię homilii.

NABOŻEŃSTWO MARYJNE

W maju, codziennie odbywa się Nabożeństwo Majowe. 3 maja, odbyła się także, Procesja Eucharystyczna w świątyni.

Zapraszamy do obejrzenia relacji.

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
31.03.2024

Nasza parafia, o świcie zgromadziła się przed Grobem Pańskim. Tam została oznajmiona wieść, że Chrystus Zmartwychwstał.

W uroczystej procesji wyszliśmy z Jezusem Eucharystycznym przed świątynię by ogłosić światu radosną nowinę. W procesji przeszliśmy wokół kościoła z pieśnią na ustach. Na zakończenie procesji, zabrzmiało Te Deum oraz ks. Proboszcz Tadeusz Weber, udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. Po tym rozpoczęła się Msza święta, której intencją była modlitwa za całą naszą parafię. Homilię wygłosił ks. Celebrans. A wcześniej ks. Radosław Krych zaśpiewał Ewangelię ( homilia w drugim filmie). Kościół wypełniania woń kadzidła i modlitewna radość wypełniająca serca wiernych.

Ks. Proboszcz złożył życzenia w imieniu własnym i kapłanów posługujących w świątyni. Eucharystię zakończyło błogosławieństwo a po nim pieśń Maryjna.

Radujmy się ze Zmartwychwstania Pańskiego.

W Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, podczas Mszy św. Rezurekcyjnej, homilię wygłosił ks. prałat Tadeusz Weber. Powiedział: Moi drodzy. To było mniej więcej w tym momencie kiedy my wychodziliśmy ze świątyni by ogłosić światu, że Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał. Jakie uczucia towarzyszyły Marii Magdalenie, która pierwsza poszła do grobu. Wyjaśnia kapłan. I o historii, która następnie się wydarzyła. O Całunie Turyńskim, i Jego prawdziwości. Mówi dalej, o Grobie Pańskim w czasach obecnych. Gdzie wciąż panuje niesamowita energia. Chrystus prawdziwie Zmartwychwstał. Alleluja.

WIGILIA PASCHALNA
30.03.2024

Po zmroku, w Wielką Sobotę, Kościół gromadzi się na Wigilii Paschalnej. Liturgii jedynej i wyjątkowej w roku. Tej nocy powstał z martwych nasz Pan Jezus Chrystus. Nasza parafia zgromadziła się o godz. 19:00, przed świątynią, aby poświęcić ogień i zapalić od niego Paschał, który symbolizuje zmartwychwstałego Pana. W całej Liturgii wzięli udział nasi 3 kapłani. Tego wieczoru wierni wkraczają co ciemnego kościoła a jedynym światłem jest blask Paschału, od którego każdy zapala swą świecę. Po uroczystym rozpoczęciu ks. Radosław Krych, zaśpiewał pieśń wychwalającą Paschał. Następnie bogata w treści Liturgia Słowa. Osiem czytań i osiem psalmów, rozbrzmiało w świątyni. Historia od powstania świata aż po narodzenie Zbawiciela. Po nich rozbrzmiały organy, które zamilkły w Wielki Czwartek. Chwała na wysokości Bogu, przy dźwiękach dzwonków oznajmiła przyjście Jezusa na świat. Alleluja! Nareszcie Alleluja. I Ewangelia o zmartwychwstaniu. Homilia, a po niej Liturgia Chrzcielna. Poświęcenie wody, i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych przy zapalonych świecach. Kapłani następnie pokropili wodą święconą zgromadzonych, którzy pełni radości, śpiewali: " Com przyrzekł Bogu". Liturgia Eucharystyczna i Komunia święta, do której przystąpili w olbrzymiej liczbie wierni. Na zakończenie życzenia od Ks. Proboszcza w imieniu kapłanów posługujących w parafii i wyjątkowe błogosławieństwo. Liturgia trwała ponad dwie i pół godziny. Ale nikt się nie znużył gdyż ta noc to noc jedyna w roku i radość, radość ze Jezus żyje. Podczas Liturgii posługiwał nasz chór, który do Triduum, przygotowywał się dłuższy czas, aby jak najpiękniej śpiewać na chwałę Pana.

Homilię wygłosił ks. Radosław Krych. Pan rzeczywiście Zmartwychwstał, oznajmiły kobiety widząc pusty grób Jezusa. Celebrujemy dziś zmartwychwstanie Pana. Jeśli się wsłuchaliście w dzisiejsze czytania, to są one o nas, o różnych sytuacjach naszego życia. Objaśnia celebrans. Bóg nam ciągle zapowiada co chce zrobić później. Bóg zapowiada w zmartwychwstaniu Jezusa, naszą paschę, nasze przejście. Ks. Radosław Krych, mówi o kolejnym etapie Wigilii Paschalnej, gdzie będziemy święcić wodę i odnawiać nasze przyrzeczenia chrzcielne, potwierdzając świadomie, że właśnie tak chcę żyć. Pan chce abyśmy chodzili w Jego świetle, i to jest piękne w tej Liturgii, kiedy wchodzimy do ciemnej świątyni. Paschał rozświetla ciemność. Paschał, który symbolizuje Zbawiciela. Zachęcamy do wysłuchania bardzo ciekawej homilii.

WIELKA SOBOTA
30.03.2024
ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU PRZY GROBIE PAŃSKIM
ŚWIĘCENIE POKARMÓW

Od 7 rano, w naszej świątyni trwa święcenie pokarmów przyniesionych przez wiernych..

Kapłani przy tej okazji składają zgromadzonym świąteczne życzenia.

Od 7 rano, w naszej świątyni trwa adoracja Najświętszego Sakramentu

przy Grobie Pańskim.

O 8:00, odbyła się Ciemna Jutrznia, o 15:00 drugi dzień Nowenny

przed Świętem Miłosierdzia.

Adoracja była do Wigilii Paschalnej.

WIELKI PIĄTEK
29.03.2024
LITURGIA MĘKI PAŃSKIEJ

W Wielki Piątek Kościół nie sprawuje Mszy św. Jest to dzień męki i śmierci Jezusa. W naszej świątyni o godz. 18:00, odbyła się Liturgia Męki Pańskiej, która zawsze składa się z czterech części. Uroczystym wejściem ku prezbiterium rozpoczęła się Liturgia, gdzie przed ołtarzem, celebrans ks. Proboszcz, leżał krzyżem przepraszając za grzechy świata. Następnie Liturgia Słowa a w niej uroczyste z podziałem na role odczytanie Ewangelii o męce Pana Jezusa po której

ks. prałat Tadeusz Weber wygłosił homilię. Tego dnia wyjątkową formę ma Modlitwa Wiernych. A następnie odsłonięcie Krzyża i Adoracja. Każdy pragnął oddać pokłon Panu, który oddał życie za każdego z nas. Komunię św. tego dnia, przyjmuje się konsekrowaną podczas Mszy Wieczerzy Pańskiej. Ostatnim punktem było przeniesienie Najświętszego Sakramentu w monstrancji pod welonem do Grobu Pańskiego. Tam przez całą Wielką Sobotę, można czuwać na modlitwie.

Podczas Liturgii Męki Pańskiej, homilię wygłosił ks. prałat Tadeusz Weber. Powiedział o poruszającym opisie męki i ukrzyżowania Jezusa . Rodzi się pytanie dlaczego Pan Jezus wybrał krzyż? To zostanie wielką tajemnicą Boga, że Jezus wybrał taką szubienicę na której umierali najwięksi skazańcy. Jezus chciał w taki sposób dać nam dowód swojej niepojętej miłości. Stał się Barankiem Paschalnym, który składa Bogu ofiarę za grzechy ludzi od początku aż do skończenia świata.

ADORACJA NAJŚWIĘTSZEGO SAKRAMENTU W CIEMNICY

Przez cały dzień Wielkiego Piątku trwa adoracja Pana Jezusa w Ciemnicy. Wierni przybywają do świątyni aby chodź na chwilę pokłonić się Panu i zjednoczyć z Nim.

Rano o 8:00, wierni zgromadzili się na Ciemnej Jutrzni a o godz. 15:00, w godzinę konania Jezusa na Krzyżu, odbyła się Koronka do Miłosierdzia Bożego,

poprowadzona przez ks. Proboszcza i s. Ludwikę. 

Koronka była połączona z pierwszym dniem nowenny przed Świętem Miłosierdzia Bożego. Nowenna będzie odmawiana codziennie do Niedzieli Miłosierdzia.

WIELKI CZWARTEK - MSZA WIECZERZY PAŃSKIEJ
28.03.2024

Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa przez Jezusa podczas ostatniej wieczerzy. Puste tabernakula.
W naszej świątyni o godz. 18:00, rozpoczęła się Msza Wieczerzy Pańskiej. Uroczystym wejściem w procesji, kapłani kroczyli ku prezbiterium.

Tego dnia woń kadzidła unosiła się podczas całej Liturgii. Okadzenie ołtarza a następnie rozpoczęła się Msza święta.
Mszę celebrowało trzech kapłanów. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. prałat Tadeusz Weber - kustosz sanktuarium. 
Po homilii odbył się obrzęd zwany mandatum, który Jezus uczynił apostołom podczas ostatniej wieczerzy. Obmycie nóg, symbolizowało uniżenie i służbę,

bo Chrystus przyszedł na świat aby służyć i dać życie za swe owce. I w naszej świątyni odbył się obrzęd obmycia nóg wybranym wiernym. 
Następnie przebogata w słowo Liturgia Eucharystyczna. 
Po której, odbyło się przyrzeczenie osób, pragnących modlić się za kapłanów w Margaretce, ślubowanie to złożyło kilkanaście osób.
Po nim, życzenia swoim drogim kapłanom złożyli przedstawiciele grup i wspólnot parafii. 
Na sam koniec, Najświętszy Sakrament został przeniesiony do Ciemnicy, gdzie można Go adorować przez cały Wielki Piątek. 

Homilię wygłosił ks. prałat Tadeusz Weber - proboszcz tut. parafii. Powiedział: nasza świątynia stanęła się dziś wieczernikiem do którego zaprosił nas Jezus. Tego dnia sam Jezus ustanowił dwa sakramenty. Eucharystii i Kapłaństwa. Jezus żyje i jest obecny w swoim Kościele poprzez Swoje Ciało i Krew. I daje nam siebie. Ksiądz Proboszcz, opowiada o wydarzeniach jakie stały się podczas ostatniej Wieczerzy. Wspomina o obmyciu nóg apostołom i sensie tego czynu. Módlmy się szczególnie dziś, gdy Kościół jest prześladowany, aby nie zabrakło nowych powołań do Bożej służby w Jego Kościele.

NIEDZIELA MĘKI PAŃSKIEJ - PALMOWA
24.03.2024

Kościół 24 marca b.r. przeżywał Niedzielę Męki Pańskiej. Wierni gromadzili się na Mszach św. z przyniesionymi palmami

WYSTRÓJ ŚWIĄTYNI I SPRZEDAŻ PALEMEK

O wystrój świątyni zadbała siostra Zakrystianka a palemki rozprowadzali zaangażowani w życie parafii wierni. Dochód przeznaczony będzie na kwiaty do Grobu Pańskiego

RELACJA ZE MSZY ŚW. O 9:30
RELACJA ZE MSZY ŚW. O 11:00

Niedzielą Palmową, Kościół rozpoczyna Wielki Tydzień.

W ten dzień obchodzimy uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy na osiołku. Tego dnia lud ścieli swe płaszcze przed Zbawicielem i wita Go z gałązkami oliwnymi a za kilka dni będzie wołał na krzyż z Nim. Na pamiątkę tego wydarzenia wierni przynoszą w dłoniach palmy do świątyni by je poświęcić. Wielkie radosne święto i okrzyk HOSANNA wybrzmiał na pamiątkę tamtego dnia. Odczytana zostaje Ewangelia o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy, a następnie w procesji do ołtarza zmierzali kapłani i wierni z palmami. Na samym początku Eucharystii zostały poświęcone palmy. Tego dnia została odczytana Ewangelia z podziałem na role o Męce Pańskiej. Po której nastąpiła krótka homilia ks. Proboszcza Tadeusza Webera. Celebrans wspomniał w niej, o wydarzeniach tamtego czasu i uczuciach ludzi jakie w nich panowały. Tego dnia ustawiały się liczne kolejki do konfesjonałów, ponieważ wierni pragnęli oczyścić swe serca na wielkie wydarzenia jakie nadchodzą.

Msza święta o godz. 11:00, jest przede wszystkim Mszą z udziałem dzieci. Tego roku świątynia wypełnia się po brzegi wiernymi, a wśród nich przybyli nasi najmłodsi parafianie. Czas pandemii i miesiące jakie jeszcze trwają w jej cieniu, sprawiały, że wierni całkiem nie powrócili do kościoła. Jednak w tą Niedzielę Palmową, jak przed laty, mogliśmy celebrować ten dzień. W bocznym ołtarzu, odczytano Ewangelię o uroczystym wjeździe Jezusa do Jerozolimy gdzie umrze i zmartwychwstanie dla naszego zbawienia. Przed Nią, nastąpiło poświęcenie palemek, jak dawniej. Nareszcie uroczysta procesja z palmami w dłoniach, niesionymi wysoko z radością szczególnie przez dzieci. Tego dnia została odczyta Ewangelia o Męce Pańskiej. A po niej krótkie słowo ks. Radosława Krycha, o rozpoczynającym się Wielkim Tygodniu i wydarzeniach jemu towarzyszącym. Wielu wiernych korzystało z Sakramentu spowiedzi, a jeszcze więcej przystąpiło do Komunii św. Najmłodsze dzieci, podchodziły w tym czasie do kapłanów po błogosławieństwo.

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE PARAFIALNE - DZIEŃ TRZECI
IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU - LAETARE

10.03.2024

10 marca, nasza parafia przeżywa trzeci i ostatni dzień wielkopostnych rekolekcji głoszonych przez ks. Waldemara Bartocha. Nauki są głoszone podczas każdej Mszy św. 

 Nauka wygłoszona podczas Mszy św. o godz. 9:30. Rekolekcjonista powiedział: Kończymy dziś rekolekcje, które przygotowują nas do Świąt Paschalnych. W niedzielę radości. Ta niedziela przypomina nam o zbliżających się świętach radości, zmartwychwstania. Ewangelia wskazuje nam dziś radość. Szczytem miłości jest dar Boga, który daje nam Jezusa. Mówił dalej rekolekcjonista: trzeba uznać że wierność Bożym przykazaniom da człowiekowi szczęście. Należy zwracać się ku światłu, chodź wielu z nas zwraca się ku ciemności. Dlatego Wielki Post jest po to by odwrócić się od ciemności i zwrócić się ku Bogu. Przyjmować światło w naszym sercu aby otwierać je na miłość Boga. Bóg zawsze przebacza, jeśli prosimy o przebaczenie. Wtedy znajduje się prawdziwą radość. Ks. Waldemar opowiada następnie o historii Stanisławy Leszczyńskiej i wielkim powodzie ku radości, że na etapie diecezjalnym zakończył się właśnie proces, prowadzący do jej beatyfikacji.

NABOŻEŃSTWO GORZKICH ŻALI

Jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu, tak i w tą, odbyło się Nabożeństwo Gorzkich Żali.
Odprawił je ks. Waldemar Bartocha, który w ostatnich dniach głosił do wiernych naszej parafii rekolekcyjne Słowo Boże.

Jak w każdą niedzielę Wielkiego Postu, tak i w tą, odbyło się Nabożeństwo Gorzkich Żali.
Odprawił je ks. Waldemar Bartocha, który w ostatnich dniach głosił do wiernych naszej parafii rekolekcyjne Słowo Boże.
Podczas Nabożeństwa wygłosił także, kazanie pasyjne.
Opierając się na pierwszej części Gorzkich Żali, czyli sądzenia Jezusa przed Piłatem. Kapłan przytoczywszy Słowo Ewangelii powiedział; Wtedy tłum głośno krzyczał, aby Piłat uwolnił Barabasza. Kapłan wyjaśnia, że Jezus pragnął oddać życie, by Barabasz żył. Modlitwa Jezusa do Ojca, sprawiła że tłum głośno skandował by uwolnić Barabasza. Jezus, oddaje życie za Barabasza, ale tym Barabaszem, dziś jest każdy z nas. Jezus za każdego z nas oddał życie na drzewie Krzyża. Gdy Barabasz odchodzi ku życiu, Jezus bierze krzyż i odchodzi ku śmierci. W Barabaszu każdy z nas rozpoznaje samego siebie, Jezus uwolnił mnie od kary. Dobrowolny wybór Syna Bożego,

który w twoim imieniu złożył zadośćuczynienie Odwiecznej Sprawiedliwości. Kogo byśmy wybrali stojąc pośród tego tłumu. Każdy myśli w tej chwili że wybrał by Jezusa, ale każdego dnia dokonujemy wyboru, i czasem wybieramy Barabasza. To pytanie Piłata: kogo chcecie - powraca do nas dziesiątki razy na każdy dzień.  Zachęcamy do wysłuchania bogatej treści kazania.

Następnie odbyła się Procesja Eucharystyczna wewnątrz świątyni, po której ks. Celebrans udzielił błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Dziękujemy ks. Waldemarowi za wygłoszone do nas słowo podczas tych trzechdniowych rekolekcji wielkopostnych.

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE PARAFIALNE - DZIEŃ DRUGI
09.03.2024

9 marca, w naszej parafii trwał drugi dzień rekolekcji wielkopostnych. Był to przede wszystkim dzień pokuty i pojednania. Kapłani oczekiwali w konfesjonałach podczas Mszy św. i od godz. 16:00.

Wierni korzystali z tej możliwości, by oczyścić swoje serca i pojednać się z Bogiem.

Podczas każdej Mszy św. nauki rekolekcyjne głosił ks. Waldemar Bartocha, który swoje słowo oparł na dzisiejszej Ewangelii mówiącej o faryzeuszu i celniku. Powiedział: w Ewangelii widzimy dziś dwie postawy. Dwóch ludzi przyszło do świątyni aby się modlić, jakże dwie różne odmienne postawy wobec Boga. Jaka postawa jest najważniejsza życia. Sercem pokornym i skruszonym Pan Bóg nigdy nie gardzi. A jaka jest moja postawa wobec Boga? Zachęcamy do wysłuchania nauki, z której płynie odpowiedź na wiele nurtujących nas pytań; jak się modlić by Pan Bóg nas wysłuchał.

WIELKOPOSTNE REKOLEKCJE PARAFIALNE - DZIEŃ PIERWSZY
08.03.2024
MSZA ŚWIĘTA

W dniach 8-10 marca 2024 roku, nasza parafia przeżywa rekolekcje wielkopostne, które prowadzi ks. Waldemar Bartocha.

Pierwszego dnia, rekolekcjonista mówił o wartościach w naszym życiu. O miłości, która z nich jest najważniejsza. To właśnie na miłość zwraca liturgia pierwszego dnia podczas tych rekolekcji. Jezus wskazuje, że najważniejsze jest Przykazanie Miłości. Nie ma miłości Boga, bez miłości bliźniego i na odwrót. Miłość Boga bez miłości człowieka, jest dewocją. Sercem jest z dala od Boga. Miłość bliźniego od miłości Boga, jest często egoizmem. Jeśli miłość bliźniego nie jest zakorzeniona w miłości Boga, to nie będzie to chrześcijańska miłość. Ks. Waldemar następnie wspomniał o słudze Bożej Wandzie Malczewskiej i Ojcu Maksymilianie Kolbe, podając na ich przykładzie i trudzie życia prawdziwą miłość wynikającą w przykazania Miłości.

 Jak w każdy piątek Wielkiego Postu tak i w ten odbyła się Droga Krzyżowa.

Poprowadził ją

ks. Waldemar Bartocha - rekolekcjonista.

Wierni modlili się o dobre owoce trwającego

w Kościele Synodu. Całe nabożeństwo. Zachęcamy do modlitwy z tym nagraniem.

DROGA KRZYŻOWA
I NIEDZIELA WIEKIEGO POSTU

W I Niedzielę Wielkiego Postu, podczas Mszy św.. o godz. 11:00, nasza parafia wzbogaciła się o sześciu nowych ministrantów.

Chłopcy, złożyli przyrzeczenie ministranckie na ręce ks. Proboszcza oraz ks. Radosława Krycha, który bezpośrednio przygotowywał kandydatów do pełnienia tej wyjątkowej posługi dla młodych ludzi w świątyni. Następnie zostały założone im komże, jako znak bycia ministrantem.

 

Po Mszy św. nowi ministranci wraz z kapłanami i wiernymi świętowali to wydarzenie w parafialnej kawiarence.

fot. Adam Widerski
ARCHIDIECEZJALNE REKOLEKCJE DLA KOBIET - DZIEŃ DRUGI
16.02.2024
MSZA ŚWIĘTA

16 lutego, odbył się drugi dzień rekolekcji dla kobiet.  O godz. 18:00, odbyła się Msza święta  a homilię wygłosił ks. Rekolekcjonista Marek Chrzanowski.

W homilii powiedział: Przychodzę do mojego Boga. Przychodzę aby bardziej siebie pokochać. Bo to pytanie klucz. Czy ja kocham siebie Jego Miłością, czy potrafię patrzeć Jego oczyma. Czy dziękuję Bogu za to jaką mnie stworzył. Moja miłość do Ciebie jest licha i marna ale wiem, że dzięki Twemu Miłosierdziu ta miłość potrafi wybuchnąć wielkim płomieniem. Mówił dalej: trzeba nauczyć się iść po wodzie do Jezusa. I Wołać wierzę Panie, chodź do o koła tyle zła , chodź zawiodłem Cię tyle razy, ale jestem dzisiaj bo ufam że twoja miłość jest większa od moich grzechów.

Zachęcamy do obejrzenia relacji i homilii.

KONFERENCJA

Ksiądz Marek na początku drugiej konferencji, wspomniał o tym co już dokonało się w sercach pań. Jezus chce nas uzdrowić, z tego co nas boli. Jesteście piękne wtedy kiedy pozwalacie patrzeć na siebie Jezusowi. Człowiek byłby szczęśliwszy, gdyby chciał się podobać Jezusowi . Następnie opowiedział o swojej babci, która nauczyła Go prostej wiary, która został w Nim do dziś. Powiedział do zgromadzonych: Chce was prosić abyście potrafili wracać do tych ludzi, którzy nauczyli was wiary. Nie widziałem na początku i babcia opowiadała mi na spacerze niosąc mnie w chuście jak wygląda przyroda i na koniec szliśmy do przydrożnego krzyża. I mówiła Mareczku dotknij tego drzewa i zobacz jakie ono jest i na tym krzyżu nasz Pan Jezus, umarł na tym krzyżu aby nas zbawić i bardzo nas kocha. Jak będziemy tu przychodzić to będziesz widział i chodzić, bo nie ma takiej rzeczy której by Pan Jezus nie zrobił gdy mocno w Niego wierzymy. To była najpiękniejsza teologia jaką słyszałem, nikt tak pięknie nie mówił o Bogu, jak babcia. Mówił dalej: weź różaniec i naucz się modlić, bo ten różaniec to jest droga do nieba. Ja wiem, że ten Pan Jezus jest i będzie z nami, ile będziemy te paciorki okręcać w naszych rękach, mówiła babcia. Ja pokochałem tą modlitwę chodź jeszcze nie widziałem. Babcia dawała nadzieję, gdy szukałem miejsca w seminarium, a próbowałem do ponad 20, i mówiła że Pan Jezus znajdzie miejsce dla ciebie Mareczku. Dziś wielu ludzi śmieje się z wiary i odchodzi od Kościoła. Tak naprawdę, każdy człowiek stanie przed najtrudniejszym pytaniem co dalej. Czy życie czy śmierć. I nie wiem jacy by byli, od tego pytania nie uciekną, co dalej. Nie wstydźcie się swojej wiary, że wierzcie w Chrystusa. Przypominajcie sobie takich ludzi, którzy nauczyli was wiary. Na zakończenie ks. Rekolekcjonista opowiada o swoich książkach i zachęca do ich nabycia. Książki o rozważaniach i o życiu, książki pisane prozą i wierszem. Zachęcamy do wysłuchania konferencji w całości.

DROGA KRZYŻOWA

 Na zakończenie rekolekcji odbyła się Droga Krzyżowa. Rozważania były zaczerpnięte jednej z książek ks. Rekolekcjonisty Marka Chrzanowskiego. Panie niosły krzyż, zmieniając się co stacje. Tak mogły jeszcze bardziej, zjednoczyć się z cierpiącym Jezusem. Drogę Krzyżową poprowadził Ks. Paweł Gabara wraz z paniami, uczestniczącymi w rekolekcjach. Modlitwie towarzyszył chór posługujący podczas tego czasu, Posłani w Duchu z parafii NIJ z Sienkiewicza w Łodzi.

ARCHIDIECEZJALNE REKOLEKCJE DLA KOBIET - DZIEŃ PIERWSZY
15.02.2024
MSZA ŚWIĘTA

15 lutego rozpoczęły się dwudniowe Archidiecezjalne rekolekcje dla kobiet w naszej świątyni. Prowadzi je ks. Marek Chrzanowski.

Pierwszego dnia odbyła się Msza święta o godz. 18:00 na rozpoczęcie tego świętego czasu. A celebrowali ją ks. Radosław Krych, ks. Paweł Gabara

i ks. rekolekcjonista Marek Chrzanowski. Liturgia była piękne oprawiona śpiewem przez posługujący  tym czasie chór.

Kaznodzieja powiedział: pięknie wyglądacie w wieczerniku naszego Pana Jezusa, kiedy patrzycie w oczy Zbawiciela i kiedy patrzycie na krzyż. Przyniosłyście swoje serca by przytulić je do serca Zbawiciela. Dobrze, Panie, że tu jesteśmy, i chcesz pokazać jak bardzo nas kochasz. Oprócz tego co piękne, to przynoszę do mojego Pana mój krzyż. I wierzę Panie że dzięki Twemu miłosierdziu popatrzę na swoje życie trochę inaczej, trochę twoimi oczyma. I spraw bym jeszcze raz zakochał się w Twojej miłości.

Zapraszamy do wysłuchania całości.

KONFERENCJA

Podczas pierwszej konferencji ks. Marek Chrzanowski powiedział: Wielki Post to taki czas, że inaczej patrzymy na krzyż Chrystusa. Inaczej widzimy ukrzyżowane oczy Zbawiciela. Każdy z nas tuląc się do krzyża, chce złączyć swoje cierpienia i być jak najbliżej bo wierzymy, że zbawienie przyszło przez krzyż. Ksiądz rekolekcjonista następnie opowiada o swoim życiu. Powiedział: potrzebuje św. Szymonów i św. Weronik. Opowiada, o cudzie jaki przeżył po swoim narodzeniu i zmaganiach jakie przeżywał. Kilka lat temu miałem nowotwór w głowie - mówił. Ciężkie leczenie, chemioterapia a guz nie znikał do czasu, kiedy nastąpiło cudowne uzdrowienie, a guz zniknął. Lekarze nie dowierzali- powiedział. Wcześniej zamierzył to Panu Bogu, ale po wielkich zmaganiach i wypowiedział tylko trzy proste słowa, a jakże ważne - JEZU UFAM TOBIE. Kaznodzieja zachęcił do chodź by tej krótkiej modlitwy, ale wielkiej w sile. Dodał, jak ważne było kiedy to uzdrowienie nastąpiło i za czyją przyczyną. Na zakończenie powiedział o fundacji której jest prezesem i zachęcił do nabywania książek jego autorstwa, o przeróżnej formie i treści.

 

Konferencję zakończyło wystawienie Najświętszego Sakramentu, wspólne uwielbienie a ksiądz Paweł Gabara,

idąc przez świątynię udzielał zgromadzonym w ławkach błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem.

Całej modlitwie towarzyszył chór posługujący na tych rekolekcjach.

ŚRODA POPIELCOWA
14.02.2024

W Środę Popielcową, 14 lutego 2024, nasza świątynia, była pierwszym Kościołem Stacyjnym podczas tegorocznego Pielgrzymowania Wielkopostnego po łódzkich kościołach. Mszy św. przewodniczył ks. Kardynał Grzegorz Ryś. Na początku zgromadzonych powitał ks. prałat Tadeusz Weber - kustosz Sanktuarium.

Świątynia tego dnia zgromadziła wiernych z całej Łodzi, którzy zapragnęli iść śladem kościołów stacyjnych. 

Homilia ks. Kardynała Grzegorza Rysia, podczas Mszy św. w I Kościele Stacyjnym w Wielkim Poście. Kardynał Ryś powiedział: Wchodzimy na drogę Wielkiego Postu, dostajemy od Pana Jezusa słowo bardzo piękne bardzo ważne. Pokazuje do czego ta droga zmierza. Do czego jesteśmy wezwani wchodząc na tę drogę Wielkiego Postu. Jesteśmy wezwani do modlitwy, postu i jałmużny, ale kiedy wyraźniej wsłuchując się w to słowo to odkrywamy, że ono wzywa nas jeszcze do czegoś bardziej poważniejszego. Pan nam daje Wielki Post, abyśmy odbudowali w naszym życiu najważniejszą relację. To jest relacja z Bogiem jako Ojcem. Wejść w tą relację w ukryciu. Kardynał wyjaśnia co to znaczy. Odnowienie relacji z Bogiem, który jest Ojcem. Na zakończenie homilii metropolita wprowadził zgromadzonych w obrzęd posypania głów popiołem. Wyjaśnił - Ojciec bierze w ręce popiół. Duchowni będą sypać popiół na nasze głowy, ale zobaczmy przez ich ręce, ręce Boga. Ojciec bierze do ręki popiół, tak jak na początku lepił człowieka z prochu ziemi. Jesteśmy z prochu tylko dlatego, że chce w nas tchnąć ducha i chce tak uczynić z nami w tym Wielkim Poście. Bierze proch w ręce i lepi nas, by tchnąć w nas ducha i dać nam życie, które jest Jemu samemu właściwe.

40 - LECIE ŚWIĘCEŃ KAPŁAŃKICH KS. PROBOSZCZA TADEUSZA WEBERA.
25.01.2024

25 stycznia 2024 roku, w naszej świątyni, podczas Mszy św. o godz. 18:00, przeżywaliśmy 40 rocznicę święceń kapłańskich naszego Ks. Proboszcza Tadeusza Webera i Jego Kolegów kursowych, którzy dokładnie 29 stycznia 1984 roku, zostali wyświęceni na kapłanów. Mszę św. w koncelebrze odprawił ks. prałat Tadeusz Weber wraz z przybyłymi Jubilatami, którzy wspólnie dziękowali Bogu za dar kapłaństwa i powierzali Mu tych którzy odeszli już do wieczności. Homilię wygłosił ks. dr Sławomir Sosnowski, który obecnie pełni funkcję Rektora Wyższego Seminarium Duchownego w Łodzi.. Na zakończenie Jubilaci otrzymali róże i stanęli do pamiątkowej fotografii.

Podczas tej wyjątkowej Liturgii, na której zgromadzili się kapłani wyświęceni w 1984 roku, homilię wygłosił jeden z nich. Ks. dr Sławomir Sosnowski. Skierował słowa, do swoich kolegów, o tym co może im mówić dzisiejsza Ewangelia w Święto Nawrócenia św. Pawła. Nawrócenie daje radość, nie ustawajmy na drodze nawrócenia. Mówił dalej: na czym ono polega i wyjaśniał na podstawie Słowa Bożego. W dalszej części homilii, że ich powołanie nigdy się nie kończy w Kościele, wciąż są nowe zadania, może się zmieniają ale nadal są posłani do głoszenia Ewangelii. Niech duch młody w nas trwa, niech relacja z Jezusem będzie żywa i niech owocuje naszą żywą obecnością w Kościele wśród ludzi.

III NIEDZIELA ZWYKŁA
21.01.2024
MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI KS. HENRYKA KRZOSKA Z RACJI MIJAJĄCYCH IMIENIN.

W III niedzielę zwykłą w naszej świątyni, podczas Mszy św. o godz. 11:00, modliliśmy się w intencji ks. Henryka Krzoska z racji Jego minionych imienin. Asysta Parafialna na tą okoliczność wystawiła sztandary, a pod koniec Eucharystii, przedstawiciele grup parafii, na czele z ks. Proboszczem, złożyły okolicznościowe życzenia.

Po Ewangelii ks. Radosław zaprosił dzieci bliżej ołtarza, by razem mogli powiedzieć homilię. Zadawał pytania ale i dzieci były tak ciekawe słów Ewangelii, że same pytały kapłana. Na początku powiedział o Ewangelii i początku działalności Pana Jezusa i powoływaniu apostołów. Następnie o Jonaszu, o którym mowa była z jednym z czytań. Podsumowując homilię powiedział zmianie myślenia na dobre przez nas samych o drugim człowieku.

SPOTKANIE OPŁATKOWE

W niedzielę, 21 stycznia o 15:30, w dolnym kościele naszej świątyni, odbyło się Spotkanie Opłatkowe, wszystkich grup i wspólnot parafii,

na które przybyli, także nasi kapłani i Siostry Sercanki. Spotkaniu towarzyszył nasz Chór Parafialny, który swym śpiewem zachwycił zgromadzonych.

Nie zabrakło dzielenia się opłatkiem, wspólnego posiłku, rozmów i kolędowania.

III NIEDZIELA ZWYKŁA
21.01.2024
MSZA ŚWIĘTA W INTENCJI KS. HENRYKA KRZOSKA Z RACJI MIJAJĄCYCH IMIENIN.

W III niedzielę zwykłą w naszej świątyni, podczas Mszy św. o godz. 11:00, modliliśmy się w intencji ks. Henryka Krzoska z racji Jego minionych imienin. Asysta Parafialna na tą okoliczność wystawiła sztandary, a pod koniec Eucharystii, przedstawiciele grup parafii, na czele z ks. Proboszczem, złożyły okolicznościowe życzenia.

Po Ewangelii ks. Radosław zaprosił dzieci bliżej ołtarza, by razem mogli powiedzieć homilię. Zadawał pytania ale i dzieci były tak ciekawe słów Ewangelii, że same pytały kapłana. Na początku powiedział o Ewangelii i początku działalności Pana Jezusa i powoływaniu apostołów. Następnie o Jonaszu, o którym mowa była z jednym z czytań. Podsumowując homilię powiedział zmianie myślenia na dobre przez nas samych o drugim człowieku.

SPOTKANIE OPŁATKOWE

W niedzielę, 21 stycznia o 15:30, w dolnym kościele naszej świątyni, odbyło się Spotkanie Opłatkowe, wszystkich grup i wspólnot parafii,

na które przybyli, także nasi kapłani i Siostry Sercanki. Spotkaniu towarzyszył nasz Chór Parafialny, który swym śpiewem zachwycił zgromadzonych.

Nie zabrakło dzielenia się opłatkiem, wspólnego posiłku, rozmów i kolędowania.

UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO
06.01.2024

6 stycznia w Kościele, obchodzona jest Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwanego świętem Trzech Króli. Mszy św. o godz. 9:30, przewodniczył i homilię wygłosił ks. Radosław Krych. Na liturgii nie zabrakło modlitwy śpiewem, która bardzo podkreśliła wyjątkowość tego dnia. Pod koniec każdej Mszy św. odbyło się poświęcenie kredy i kadzidła, aby wierni mogli oznaczyć swe domy, dając przez to świadectwo swej wiary a dym z kadzidła, napełnił wnętrza swym dymem.

W homilii ks. Radosław powiedział:  Dzisiejsza uroczystość jest jedną z najstarszych obchodzonych w Kościele. Objawienie, pokazanie, że Bóg jest wśród nas. Ta uroczystość można powiedzieć, że jest w trzech wymiarach. Pokłon mędrców a także objawienie Jezusa w momencie Jego chrztu i w momencie wesela w Kanie Galilejskiej. Dziś skupiamy się na pokłonie Mędrców. Kim są? - opowiada kapłan. Zaryzykowali i poszli za gwiazdą, idą w nie znane. Gdzie go szukać, mówi dalej ksiądz Radosław. Jaka mogła być reakcja mędrców po ujrzeniu Jezusa. Oddali Mu pokłon. Co pokazuje nam dziś droga mędrców? Życie jest drogą - mówił dalej. Jak wybieramy? Jak widzimy Boga? Dokąd dążymy? Ofiarowujemy Bogu dary. Nasze cierpienie, zawiedzenie, problemy, ale przede wszystkim mamy Mu oddać chwałę, chwałę która oznacza złoto. Kadzidłem jest nasza modlitwa. Mirrą zaś nasze cierpienie. Co oddajemy dziś Bogu. Dzisiejsza uroczystość pokazuje nam, że mamy oddawać Bogu pokłon, chwałę, że tak naprawdę nie jest Bogie ukrytym, dalekim, że on chce być Bogiem z nami i pokazuje na ten kierunek w którym mamy iść. Drugim wymiarem tej uroczystości jest też misja Kościoła. Psalm z dzisiaj, mówi nam, ze Bóg chce mieć wszystkich u siebie, niezależnie od narodowości. Bóg rozszerza to zaproszenie poza naród wybrany a mędrcy są wyrazicielami, tego pragnienia Boga. Kapłan wyjaśnia dalej, czym są dary ofiarowane Jezusowi przez nich. Dawajmy świadectwo wiary, czy to tak prostymi znakami czy gestami. Inni potrzebują naszego świadectwa, głoszenia. Nawet przez tak prosty znak, jak litery C+M+B na drzwiach naszego domu. Warto być takim misjonarzem, który wskazuje na Jezusa. Wskazujmy drogę do Niego. Niech Chrystus błogosławi nasze domy, nas. Niech czyni z nas świadków, ofiarujmy Mu naszą rzeczywistość. On jest Bogiem z nami.

UROCZYSTOŚĆ ŚWIĘTEJ BOŻEJ RODZICIELKI MARYI.
01.01.2024

Pierwszego dnia Nowego Roku, Kościół przeżywa Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi. Mszę św. o godz. 11:00, celebrował ks. Radosław Krych,

który też wygłosił okolicznościową homilię. Na początku liturgii zabrzmiała pieśń do Ducha świętego, aby Jemu powierzyć cały ten czas nowego roku 2024.

Maryja Boża Rodzicielka uczy nas jak ufać Bogu - powiedział na początku ks. Radosław. na różnych płaszczyznach naszego życia. 

Na zakończenie Mszy św. ks. Krych, udzielił noworocznego błogosławieństwa zgromadzonym na liturgii.

W homilii powiedział: na początek roku, mamy piękne Słowo Boże. Tak macie błogosławić - co to znaczy wyjaśnia celebrans. Jaką ma twarz Bóg? Często się zastanawiamy ... . Bóg ma pogodne oblicze, dobre, ciepłe - wyjaśnia na podstawie Słowa Bożego kapłan. Chcemy dziś prosić Boga, aby nam błogosławił - to znaczy dobrze życzył.

Czym jest łaska - dar od Boga. To wiele rzeczy, dajmy się zaskakiwać Bogu, czym nas obdarza. Jan Paweł II ustanowił ten dzień - Dniem Pokoju.

Prośmy Pana o pokój. Jesteśmy zobowiązani by prosić o pokój - to nie tylko brak wojny. Obdarz nas pokojem na różnych płaszczyznach naszego życia.

W Ewangelii, pasterze zaufali Bogu, poszli do Betlejemskiego żłóbka, to dla nas zachęta abyśmy zaufali Bogu. Odkrywajmy to na nowo. Jak wielką łaskę Bóg nam daje.

Jaki będzie ten rok - warto rozważać Słowo - to ono da nam pokój serca. Zechciejmy wchodzić w ten rok ze świadomością bliskości Boga. 

W przypadku zbyt dużej strony, proszę skorzystać ze skalowania strony Ctrl +, Ctrl -

Strona jest szyfrowana i posiada stosowny certyfikat.

remont.png
     Lokalizacja

Parafia Rzymskokatolicka

MATKI BOSKIEJ ZWYCIĘSKIEJ
w Łodzi

ul. Łąkowa 27

90-554 Łódź

E mail: parafiambz-1926@o2.pl

(kontakt do kancelarii)

konto bankowe:

PKO B.P.

Oddział 5 w Łodzi
12 1020 3408 0000 4902 0157 2288

MATKA22.jpg

W ramach ustawy z 25 maja 2018r. wejście do świątyni i uczestnictwo we wszelkich obrzędach liturgicznych, a także we wszelkich procesjach wychodzących z świątyni jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na publikację wizerunku w postaci zdjęć i filmów wykonywanych przez osobę upoważnioną przez księdza Proboszcza na stronie parafii i fanpage parafii. Dane osobowe są wyłącznie w posiadaniu zarządcy strony i nie są przekazywane nigdzie, prócz wspomnianych form.

W przypadku większych uroczystości, osoby upoważnione przez księdza Proboszcza, będą wykonywać zdjęcia i filmy, które mogą być umieszczane na innych stronach internetowych. 

Zdjęcia są własnością parafii Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi i autora zdjęć. Wykorzystywanie zdjęć i kopiowanie do celów wszelakich bez zgody autora, surowo wzbronione.
Istnieje możliwość wynajęcia fotografa parafii na chrzty i inne uroczystości w naszej świątyni. Kontakt do zarządcy strony.
Właścicielem witryny jest Parafia Matki Boskiej Zwycięskiej w Łodzi. Stroną zarządza - Kamila Rudkowska - mbzlodz@gmail.com ( sprawy do zarządcy)
bottom of page